Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B – groźne choroby, przed którymi wciąż nie chcemy się bronić

Remigisz Szulc
10.08.2017

Są takie choroby, które wciąż zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, choć wcale nie muszą. Doskonałym przykładem jest tutaj wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B. Na obie choroby wynaleziono szczepionki, ale Polacy szczepić się nie chcą. Niektórzy zapominają też o konieczności powtórzenia szczepienia po latach. Efekt? Co roku tysiące osób słyszy groźną diagnozę, której konsekwencją może być trwałe uszkodzenie wątroby.

Kiedy warto się zaszczepić przeciwko WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest nazywane żółtaczką pokarmową, ponieważ wirusy atakujące wątrobę przenoszą się do organizmu wraz z zanieczyszczonym jedzeniem lub wodą. Zagrożenie jest bardzo realne, także w Polsce, choć w naszym kraju obowiązują dość surowe wymogi higieniczne. Mimo to można trafić np. na bar, który nie przestrzega zasad – zjedzenie posiłku w takim miejscu z dużym prawdopodobieństwem będzie skutkować zarażaniem się WZW typu A.

Pamiętaj!

Objawami WZW A są: nudności, brak apetytu, znaczne osłabienie organizmu, zażółcenie skóry i gałek ocznych, ciemniejszy mocz.

Na WZW typu A warto się zaszczepić bez względu na wszystko, a szczególnie wtedy, gdy planuje się wyjazd do krajów o niskich standardach higienicznych. Jednorazowe szczepienie chroni przed chorobą przez 20 lat, jednak wyłącznie wtedy, gdy w ciągu 6-12 miesięcy od przyjęcia pierwszej dawki miało miejsce szczepienie przypominające.

Szczepienie przeciwko WZBW typu B – co warto o nim wiedzieć?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest chorobą, którą można się zarazić w praktycznie dowolnej sytuacji. Dlatego od lat szczepienie przeciwko WZW B znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Niestety, rośnie grono rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dziecka – pewnie dlatego, że nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji takiego kroku.

WZW typu B jest bardzo ciężką chorobą prowadzącą do marskości wątroby, a w konsekwencji do jej niewydolności. Bez przeszczepu osobę chorą czeka śmierć. WZW B można się zarazić na wiele sposobów: w szpitalu, robiąc sobie tatuaż, poprzez stosunek seksualny, a nawet używając czyichś nożyczek do paznokci.

Osoby dorosłe powinny pamiętać, że szczepionka nie chroni na całe życie, ale na maksymalnie 10 lat, dlatego zalecane jest przyjmowanie dawek przypominających. Cykl szczepienia obejmuje 3 szczepionki, a ostatnich z nich musi zostać przyjęta 6 miesięcy po pierwszej.

Rada

Na WZW typu B warto się zaszczepić przed pójściem na operację, zrobieniem sobie tatuażu czy zajściem w ciążę.

Obie choroby są niezwykle groźne, a jednocześnie tak łatwo można ich uniknąć. Nie bagatelizuj zagrożenia i zaszczep się!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie