Zapalenie oskrzeli – jak rozpoznać i jak leczyć?

Antoni Kwapisz
27.06.2016

Zapalenie oskrzeli często towarzyszy przeziębieniu i jest konsekwencją nieleczenia infekcji wirusowej, rzadziej bakteryjnej. Schorzenie ma charakterystyczne objawy, które wymagają natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem. Czym właściwie jest zapalenie oskrzeli? Jak leczyć chorobę?

Zapalenie oskrzeli – klasyczne objawy

Typowymi objawami zapalenia oskrzeli są: uporczywy kaszel oraz duszności. Dlaczego tak się dzieje? Otóż oskrzela to bardzo wąskie (ich średnica nie przekracza 1mm) naczynia, które doprowadzają powietrze do płuc – oskrzela są więc kluczowym elementem układu oddechowego. W czasie infekcji naczynia te się zwężają, co ogranicza dostawy powietrza do płuc i wywołuje właśnie dość silne duszności oraz kaszel, który pomaga lekko udrożnić kanaliki.

Ważne

Zapaleniu oskrzeli nie zawsze towarzyszy kaszel mokry. Dlatego nawet w przypadku uporczywego kaszlu suchego warto zgłosić się na konsultację lekarską.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Rozpoznania może dokonać wyłącznie lekarz rodzinny w czasie tzw. osłuchania. Specjalista wsłuchuje się w rytm oddechu i wychwyci wszelkie niepokojące zmiany – nazywane szmerami lub świstami. Badanie stetoskopem daje 100% pewność, że z układem oddechowym dzieje się coś złego. Jeśli pacjent dodatkowo uskarża się na objawy przeziębieniowe lub grypowe, to diagnoza jest jasna.

Warto wiedzieć

Zapaleniu oskrzeli może towarzyszyć lekka gorączka – wówczas najpewniej mamy do czynienia z infekcją wirusową. Jeśli jednak gorączka jest bardzo wysoka, a w dodatku pacjent odkasłuje ropną wydzielinę, może to świadczyć o groźniejszym zakażeniu bakteryjnym.

Jak leczyć?

Leczenie zapalenia oskrzeli opiera się na farmakoterapii. Lekarz przepisuje leki przeciwzapalne, które dodatkowo pomagają rozrzedzić wydzielinę zalegającą w naczyniach. Pacjentowi od razu oddycha się lepiej, znikają też duszności, a z czasem ustępuje kaszel.

Ważne

Terapia musi trwać minimum 7 dni. W tym czasie pacjent musi zostać w domu, przebywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu o korzystnym poziomie wilgotności (zimą może być potrzebny nawilżacz).

Jeśli po 7 dniach objawy nie ustępują zwykle oznacza to, że zakażenie ma charakter bakteryjny. Konieczne będzie wówczas wdrożenie leczenia antybiotykowego.

Pamiętaj

Nieleczone zapalenie oskrzeli łatwo może przejść w zapalenie płuc, które stanowi już bezpośrednie zagrożenie życia.

Zapalenie oskrzeli nie jest groźną chorobą, ale tylko pod warunkiem szybkiego i prawidłowego rozpoznania oraz wdrożenia skutecznego leczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie