Dz.U.04.170.1791 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 lipca 2004r. w sprawie wymagań dla lądowisk

Krzysztof Jagielski
21.05.2015

Dz.U.04.170.1791       

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 20 lipca 2004 r.

w sprawie wymagań dla lądowisk


(Dz. U. z dnia 2 sierpnia 2004 r.)



Na podstawie art. 93 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa wymagania, jakie powinny spełniać lądowiska ze względu na bezpieczeństwo ruchu lotniczego i ochronę środowiska, i wyłącza w tym zakresie stosowanie przepisów dotyczących lotnisk.

§ 2. Lądowiska powinny być utrzymywane w sposób zapewniający ich bezpieczne użytkowanie.

§ 3. Lądowiska powinny być usytuowane na odpowiednio zagęszczonym i przygotowanym podłożu gruntowym, odwodnionym stosownie do lokalnych warunków hydrogeologicznych i ukształtowanym powierzchniowo w przedziale dopuszczalnych nachyleń.

§ 4. Usytuowanie lądowisk powinno być takie, aby:
  1)  dłuższy bok pasa startowego był zgodny z kierunkiem przeważających wiatrów;
  2)  pas startowy zapewniał wykonywanie startów i lądowań z obydwu przeciwnych kierunków;
  3)  starty i lądowania statków powietrznych powodowały jak najmniejszą uciążliwość dla środowiska;
  4)  w jego otoczeniu nie występowały przeszkody lotnicze.

§ 5. 1. Długość pasa startowego na lądowiskach powinna być taka, aby statek powietrzny (lub zespół statków powietrznych w przypadku lotów holowanych) przy bezwietrznej pogodzie, po oderwaniu się na końcu pasa mógł przejść na wysokości co najmniej 15 m ponad szczytami istniejących obiektów stałych i tymczasowych, aż do osiągnięcia wysokości 100 m ponad wzniesieniem lądowiska.
2. Pasy startowe, na lądowiskach dla samolotów i szybowców, powinny mieć rozporządzalną długość rozbiegu co najmniej o 50 % większą od długości wymaganej dla statku powietrznego korzystającego z danego lądowiska, odpowiednio skorygowaną ze względu na rodzaj i spadek nawierzchni.

§ 6. 1. W przypadku lądowisk dla samolotów i szybowców szerokość pasa startowego nie powinna być mniejsza niż 50 m, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadku lądowisk przeznaczonych wyłącznie dla samolotów ultralekkich (mikrolotów) szerokość pasa startowego powinna zostać określona w oparciu o parametry techniczne samolotu i może być mniejsza niż 50 m.

§ 7. W przypadku lądowisk dla śmigłowców długość i szerokość pola wzlotów nie powinna być mniejsza niż dwukrotna długość największego wymiaru śmigłowca używanego na danym lądowisku.

§ 8. Tereny znajdujące się poza czołowymi granicami pasa startowego, na lądowiskach dla samolotów i szybowców, powinny mieć powierzchnię uporządkowaną i wyrównaną, na szerokości i długości tego pasa nie mniejszej niż 50 m.

§ 9. Nachylenie powierzchni pasa startowego na lądowiskach nie powinno przekraczać:
  1)  w kierunku podłużnym - 3,0 %;
  2)  w kierunku poprzecznym - 2,0 %.

§ 10. 1. Schemat powierzchni określający dopuszczalną wysokość obiektów naturalnych i sztucznych w otoczeniu lądowisk dla samolotów i szybowców z obydwu kierunków pasa startowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, a w otoczeniu lądowisk dla śmigłowców z kierunków podejścia i wznoszenia - załącznik nr 2 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Nachylenia powierzchni wznoszenia (podejścia) lądowisk nie mogą być większe niż:
  1)  1 : 20 (na długości 2.000 m) - na lądowiskach dla samolotów i szybowców;
  2)  1 : 6 (na długości 600 m) - na lądowiskach dla śmigłowców.

§ 11. Lądowiska dla śmigłowców używane w nocy powinny być oznakowane światłami w sposób umożliwiający ich identyfikację, bezpieczny start i lądowanie. Schemat rozmieszczenia pomocy świetlnych na lądowisku dla śmigłowców określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 12. Na lądowiskach dla samolotów, używanych w nocy, pas startowy powinien być oznakowany światłami, tak aby wskazywały one:
  1)  w przypadku startu - miejsce rozpoczęcia i kierunek startu oraz granice rozporządzalnego pasa;
  2)  w przypadku lądowania - kierunek lądowania i miejsce przyziemienia oraz granice rozporządzalnego pasa.

§ 13. Lądowiska powinny być wyposażone we wskaźnik kierunku wiatru.

§ 14. Każde lądowisko powinno posiadać przynajmniej jedną drogę dojazdową łączącą je z siecią dróg publicznych, gwarantującą przez okres użytkowania lądowiska przejezdność dla pojazdów ze sprzętem przeciwpożarowym i pojazdów ratownictwa medycznego zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.

§ 15. 1. Każde lądowisko powinno posiadać plan ratowniczy lądowiska, uzgodniony z właściwym terenowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.
2. Plan ratowniczy lądowiska powinien zawierać:
  1)  przeznaczenie lądowiska;
  2)  określenie typów statków powietrznych mogących korzystać z danego lądowiska;
  3)  przebieg planowanych tras w rejonie operacyjnym lądowiska (obszar wokół lądowiska o promieniu nie mniejszym niż 9,3 km od punktu odniesienia lądowiska) naniesionych na mapie lądowiska w skali 1 : 50.000 lub mniejszej;
  4)  opis systemu zabezpieczenia ratowniczo-gaśniczego, medycznego i porządkowo-ochronnego;
  5)  wykaz służb i wyposażenia ratowniczo-gaśniczego, medycznego oraz porządkowo-ochronnego przewidzianego do akcji ratowniczej;
  6)  procedury alarmowania służb i wyposażenia ratowniczo-gaśniczego, medycznego oraz porządkowo-ochronnego przewidzianego do akcji ratowniczej.
3. Plan ratowniczy lądowiska powinien być aktualizowany nie rzadziej niż raz w roku oraz każdorazowo w przypadku zmiany danych, o których mowa w ust. 2.

§ 16. Zarządzający lądowiskami stałymi dostosują te lądowiska do wymagań określonych w rozporządzeniu do dnia 31 grudnia 2005 r.

§ 17. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

_________
1)  Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2)  Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535, Nr 96, poz. 959 i Nr 99, poz. 1002.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

SCHEMAT POWIERZCHNI OKREŚLAJĄCY DOPUSZCZALNĄ WYSOKOŚĆ OBIEKTÓW NATURALNYCH I SZTUCZNYCH W OTOCZENIU LĄDOWISK DLA SAMOLOTÓW I SZYBOWCÓW Z OBYDWU KIERUNKÓW PASA STARTOWEGO


ZAŁĄCZNIK Nr 2

SCHEMAT POWIERZCHNI OKREŚLAJĄCY DOPUSZCZALNĄ WYSOKOŚĆ OBIEKTÓW NATURALNYCH I SZTUCZNYCH W OTOCZENIU LĄDOWISK DLA ŚMIGŁOWCÓW, Z KIERUNKÓW PODEJŚCIA I WZNOSZENIA


ZAŁĄCZNIK Nr 3

SCHEMAT ROZMIESZCZENIA POMOCY ŚWIETLNYCH NA LĄDOWISKU DLA ŚMIGŁOWCÓW

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie