Zasady ratownicze - ratownictwo techniczne w KSRG

Maciej Piwowski
18.07.2016

Zasady ratownictwa technicznego w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 lutego 2011 roku. Można w nim dowiedzieć się, że ratownictwo techniczne polega na realizacji zadań potrzebnych do ratowania ludzi i zwierząt podczas katastrof budowlanych, klęsk żywiołowych, czy wypadków drogowych. Wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba użycia wyposażenia technicznego. Ratownictwo techniczne to obok pożarów najczęstszy rodzaj interwencji strażaków.

Jako przykład ratownictwa technicznego można podać przykład psa, krowy, czy sarny uwięzionej w dziurze, studni czy jakiejś szczelinie. Strażacy z pewnością życzyliby sobie wezwań tylko do takich akcji ratunkowych, gdzie w większości przypadków zwierzakowi udaje się pomóc, a oni sami mogą z uśmiechem na twarzy wrócić do bazy. Rzeczywistość wygląda jednak dużo gorzej, bowiem ratownictwo techniczne to także wezwania do tragicznych wypadków drogowych. Wystarczy obejrzeć wiadomości telewizyjne podczas długich weekendów, by zobaczyć z czym muszą się zmagać strażacy.

Widz ma jeszcze o tyle dobrze, że nie pokazuje się krwi, czy rozerwanych zwłok. Strażacy muszą natomiast zmagać się z masakrycznym widokiem ciał uwięzionych w zmiażdżonych samochodach i wydobywać je z auta. Każde wezwanie ratownictwa technicznego do zdarzenia drogowego, w którym nie ma ofiar śmiertelnych należy określić jako szczęśliwe zarówno dla ratowników jak i jego uczestników.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji określa sposób postępowania ratownictwa technicznego. Każda akcja musi zostać poprzedzona dokładnym rozeznaniem sytuacji, należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, tak by nie ucierpiał nikt postronny. Trzeba też szybko ocenić, w jaki sposób przeprowadzić akcję ratunkową, jakiego sprzętu użyć, by przyniosła ona skutek. Kluczowym punktem działania jest oczywiście dostanie się do uwięzionych ludzi czy zwierząt, udzielenie im pierwszej pomocy medycznej.

Warto dodać, że duże znaczenie w takich akcjach ma specjalistyczny sprzęt. Na stronie firemax.pl, która zajmuje się dystrybucją narzędzi ratowniczych można zobaczyć, jak wiele różnych urządzeń znajduje zastosowanie w ratownictwie technicznym. Są to na przykład nożyce hydrauliczne, młoty, sprężarki, drabiny, kamery termowizyjne, czy wybijaki do szyb. Bez tych urządzeń prowadzenie akcji ratunkowej w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe.

Źródło:

Ratownictwo techniczne - firemax.pl http://firemax.pl

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie