Z czego uszyć buty, a z czego torebkę? Czym różnią się materiały obuwnicze i kaletnicze?

Mateusz Nowak
28.12.2015

Nosząc na co dzień buty i torebkę, nie zastanawiamy się raczej jak i z czego zostały uszyte. Okazuje się natomiast, że stworzenie wygodnego obuwia czy torby wcale nie jest takie proste i nie każdy materiał do tego się nadaje. Cieńsze materiały są bowiem idealne dla kaletników, z kolei grubsze dla obuwników.

Z czego składa się but?

Jak wiadomo, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów butów – od wizytowych, przez szpilki i kozaki, po buty sportowe. Wszystkie łączą te same elementy, z których są zrobione, takie jak zapiętek, podeszwa czy obcas. Poszczególne części obuwia są bardzo ważne i tylko razem tworzą ostateczny produkt. Jeśli jednego z tych elementów zabraknie, to but będzie niekompletny, a na pewno – niewygodny.

Buty mogą różnić się kształtem i materiałem, z którego są wykonane. Za przykład posłuży nam wizytowe obuwie męskie, wykonane z eko skóry. Każdy but składa się z następujących elementów:

  1. Nosek – to przednia część zakrywająca palce, często wzmocniona i twarda.
  2. Przyszwa – przednia część buta, w skład której wchodzi też nosek, może być otwarta lub zamknięta.
  3. Obłożna – jednolity płat eko skóry, który tworzy bok obuwia.
  4. Język – okrywa górną część stopy, znajduje się pod sznurowadłami.
  5. Zapiętek – wzmacnia piętę buta.
  6. Obcas – tylna część podeszwy, na której opiera się pięta.
  7. Podszewka – to wewnętrzna strona przodu, tyłu i boku buta, najczęściej także wykonana        ze skóry ekologicznej.

Buty należy uszyć z materiałów trwałych i odpornych na zniszczenia, takich jak skóra naturalna lub jej syntetyczny odpowiednik - eko skóra. Bardzo dobrze poddają się one obróbce i pozwalają nadać obuwiu odpowiedni kształt. Warto wiedzieć, że materiał obuwniczy musi być dość gruby – materiał powinien mieć grubość przynajmniej 0,7mm, a optymalnie 0,8mm – aby z butów móc korzystać przez wiele lat.

Kobiety nie mogą żyć bez torebki

Dobra torebka jest przyjacielem każdej kobiety, bo pomieści wszystkie niezbędne rzeczy. W przeciwieństwie do obuwia, powinna być wykonana z cieńszego materiału. Gwarantuje to sprawniejszą obróbkę i lepsze układanie się podczas codziennego użytkowania.

Każda torebka ma swoją zewnętrzną stronę, uszytą najczęściej z tkaniny powlekanej, czyli eko skóry lub skóry odzwierzęcej, i wewnętrzną – z podszewką. Bardzo istotne są wewnętrzne kieszenie np. zapinane na zamek, do których można schować dokumenty, portfel, kosmetyki czy klucze od domu. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala utrzymać w torebce porządek i szybciej odnaleźć potrzebne rzeczy.

Dobrze, jeśli torebka ma wzmacniane dno i rączki, dzięki czemu jest bardziej trwała i można w niej przechowywać nawet cięższe rzeczy, jak butelkę z piciem czy drobne zakupy. Dla większego bezpieczeństwa powinna mieć zamek wszyty poniżej krawędzi.

Wybór tkanin, z których można wykonać buty, torebki czy pozostałe elementy galanterii jest bardzo duży. Mogą mieć różne wzory, kolory i faktury. Ważne jest, by były to materiały odpowiedniej jakości, bo tylko to gwarantuje wytrzymałość i piękno produktu.

Opracowane przy współpracy z hurtownią tkanin: Karisma

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie