Czy warto kupić listwę antyprzepięciową? Na co zwrócić uwagę?

Mariusz Siwko
05.06.2017

Z danych firm ubezpieczeniowych wynika, że zdecydowana większość Polaków podłącza swoje urządzenia elektryczne bezpośrednio do gniazdka lub do niskiej jakości przedłużaczy z rozgałęzieniami. To bardzo zła praktyka, która może zdecydować o tym, że w razie awarii, np. skoku napięcia w instalacji, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, a producent sprzętu nie uzna gwarancji. Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto kupić listwę antyprzepięciową. Jaką wybrać? Przeczytaj.

Do czego właściwie służy listwa antyprzepięciowa?

Jak sama nazwa wskazuje, taka listwa ma chronić podłączony do niej sprzęt elektryczny i elektroniczny przed przepięciami w instalacji, do których może dojść z różnych powodów. Właściwie nie ma sieci, która nie byłaby narażona na chwilowe skoki napięcia. Odpowiada za to zakład energetyczny, jednak udowodnienie mu winy jest bardzo trudne. Dlatego lepiej się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć.

Warto wiedzieć

Listwa antyprzepięciowa, w ograniczonym zakresie, chroni też sprzęt elektroniczny w przypadku gwałtownego skoku napięcia w instalacji w wyniku uderzenia pioruna w pobliżu domu czy bloku.

Stosowanie listwy antyprzepięciowej jest obowiązkiem każdego właściciela, który chce zachować pełną gwarancję na swój sprzęt elektroniczny. Większość producentów np. telewizorów w instrukcji informuje, że urządzenia musi zostać podłączone do takiej właśnie listwy. Zbagatelizowanie tego może skutkować odmową uznania gwarancji w przypadku awarii sprzętu spowodowanej właśnie skokiem napięcia w instalacji.

Jaką listwę antyprzepięciową kupić?

Listwa antyprzepięciowa musi przede wszystkim posiadać przynajmniej jeden warystor, a jeszcze lepiej diody transilowe – zadaniem tych elementów jest absorpcja energii w razie skoku napięcia i odłączenie zasilania, co uchroni urządzenia elektroniczne przed uszkodzeniem. W najtańszych listwach stosowane są natomiast bezpieczniki topikowe, które nie gwarantują praktycznie żadnej ochrony.

Ważne

Najlepiej zainwestować w listwę charakteryzującą się absorpcją energii na poziomie co najmniej 300-400 J.

Wybierając listwę antyprzepięciową warto również zwrócić uwagę na maksymalny prąd impulsu, który jest wyrażony w kiloamperach (im wyższy tym lepiej) oraz na to, czy listwa posiada wbudowane filtry zabezpieczające np. przed zakłóceniami w sieci i gwałtownym skokiem napięcia podczas burzy.

Ponadto ważne jest maksymalne dopuszczalne obciążenie listwy – jeśli wynosi ono np. 1 kW, to do takiej listwy nie da się podłączyć bojlera elektrycznego, który charakteryzuje się bardzo dużym chwilowym poborem prądu.

Stosowanie listwy antyprzepięciowej jest przejawem zdrowego rozsądku i inwestycją w bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Koszt dobrej listwy nie przekracza 100 złotych (5-6 gniazd z uziemieniem) – to niewielki wydatek biorąc pod uwagę wartość podłączonych urządzeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie