Jaką myszkę do komputera kupić? Na co zwrócić uwagę?

Jerzy Biernacki
13.06.2016

Myszka do komputera jest niezbędnym akcesorium do pracy, o czym przekonują się nawet fani laptopów. Wbudowany pad nie każdemu pasuje, trudno też określić go mianem wygodnego i precyzyjnego. Prędzej czy później każdy sięgnie więc po myszkę. Tutaj jednak pojawia się problem, bo wybór jest ogromny, a przedział cenowy jeszcze większy. Na co zwrócić uwagę wybierając myszkę do komputera? Jaką kupić? Podpowiadamy.

Optyczna czy laserowa?

To pierwszy dylemat, z jakim musi zmierzyć się kupujący myszkę do komputera. Na rynku są dwa rozwiązania: myszki optyczne i laserowe. Na czym polega ta różnica?

  • Myszka optyczna – do działania wykorzystuje diodę LED, która wysyła sygnał do urządzenia (wcześniej odbity od podłoża) do mikroskopijnej kamerki. Dzięki temu myszka „wie”, w jakim położeniu się znajduje. Technologia diodowa ma jedną dużą zaletę: niską cenę. Największą wadą jest natomiast niska precyzja działania, dlatego takiej myszki nie poleca się graczom czy grafikom.
  • Myszka laserowa – tutaj także mamy diodę, tylko laserową. Różnica w stosunku do myszki optycznej polega na dużo większej precyzji krótszym czasie reakcji. Niestety trzeba za ten luksus więcej zapłacić.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Myszka przewodowa to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Współczesne modele bazują na wtyczce USB, choć można jeszcze spotkać myszki z wtykiem PS/2. Plusy? Na pewno zupełny brak zakłóceń, co przekłada się na dużo większą precyzję urządzenia.

Myszki bezprzewodowe szturmem zdobywają sobie biura i domy, bo są bardzo praktyczne – nic nam się nie plącze pod ręką, możemy takiej myszki używać do sterowania telewizorem czy tabletem. Ograniczeniem jest natomiast zasilanie – myszka musi mieć baterie lub akumulator, co podnosi koszty jej eksploatacji.

Pewnym problemem okazuje się też technologia przesyłu sygnału. Myszki korzystają albo z Bluetooth, albo z Wi-Fi. W tym celu koniecznie jest umieszczenie adaptera sygnałowego w gnieździe USB komputera. Ponieważ mamy do czynienia z pośrednikiem, to myszki bezprzewodowe nie osiągają zbyt wysokich czasów reakcji i z reguły nie są polecane graczom.

Na co zwrócić uwagę wybierając myszkę dla siebie?

Przede wszystkim na to, do czego będziemy jej używać. W zwykłych zastosowaniach biurowych wystarczy podstawowy model optyczny, najlepiej bezprzewodowy, bo takie urządzenie jest praktyczniejsze, a do tego wciąż tanie (można kupić przyzwoitą mysz bezprzewodową za kilkadziesiąt złotych).

Oto kluczowe cechy myszki do komputera, na które warto zwrócić uwagę:

  • Rozdzielczość sensora – im wyższa, tym oczywiście lepiej. Do domowych czy biurowych zastosowań spokojnie wystarczy myszka o rozdzielczości 1000 DPI, ale dla graczy będzie to wynik zbyt słaby.
  • Częstotliwość raportowania – to ważna cecha w przypadku myszki dla gracza. Im wyższa jest częstotliwość, tym szybsza reakcja myszki na ruch ręką.
  • Ergonomia – myszki nie powinno się kupować na odległość. Zawsze lepiej jest sprawdzić, jak leży w dłoni, czy przyciski mają odpowiedni skok, czy pokrętło ma właściwy opór. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób leworęcznych, dla których projektowane są specjalne myszki.
  • Jakość plastiku – w przypadku urządzeń za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych trudno oczekiwać cudów. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby myszka posłużyła przez dłuższy czas, a w dodatku będzie intensywnie wykorzystywana, to zwracajmy uwagę na jakość plastiku i przewodu.

Wybierając myszkę warto ograniczyć się do urządzeń sygnowanych logiem znanych firm, bo kiepska, nieprecyzyjna myszka będzie powodować frustrację, większą nawet niż pad w laptopie.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie