Jaki ciśnieniomierz elektroniczny kupić?

Coraz więcej Polaków ma problemy z sercem i nadciśnieniem. To już choroba cywilizacyjna, na którą wpływ ma stresujący tryb życia, zła dieta i niska aktywność fizyczna. Osoby chorujące na nadciśnienie powinny regularnie mierzyć poziom ciśnienia tętniczego, aby tym samym kontrolować skuteczność działania leków i w porę zareagować, gdy zaczyna dziać się coś złego. Do tego służy domowy ciśnieniomierz elektroniczny. Na rynku jest duży wybór tych urządzeń. Jaki ciśnieniomierz kupić? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj.

Rodzaje ciśnieniomierzy elektronicznych

Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa podstawowe typy urządzeń:

  • Ciśnieniomierz naramienny – mierzy ciśnienie po nałożeniu mankietu na ramię, tuż przed zgięciem łokciowym.
  • Ciśnieniomierz nadgarstkowy – jest mniej popularny, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko wykonania nieprawidłowego pomiaru. Po stronie zalet można wymienić mniejszy rozmiar urządzenia i możliwość dyskretnego wykonania pomiaru w dowolnym miejscu. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest również jedynym rozwiązaniem dla osób bardzo otyłych, których grubość ramienia nie pozwala skorzystać z urządzenia naramiennego.

Ciekawostka

W szpitalach i przychodniach nadal korzysta się przede wszystkim z tradycyjnych ciśnieniomierzy mechanicznych, które po prostu podają najdokładniejsze wyniki pomiaru.

Ciśnieniomierz elektroniczny tylko z certyfikatem!

Aby mieć pewność, że urządzenie prawidłowo mierzy ciśnienie, należy kupować wyłącznie ciśnieniomierze posiadające certyfikat towarzystwa naukowego. Takie sprzęty przeszły niezbędną walidację kliniczną, która potwierdziła ich dokładność.

Informacja o posiadanym certyfikacie musi się znaleźć na opakowaniu ciśnieniomierza lub w instrukcji obsługi. Najpopularniejsze certyfikaty wydają: Brytyjskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Amerykańskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Aparatury medycznej.

Rada

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz urządzenie dobrej jakości, kup ciśnieniomierz w aptece lub sklepie medycznym. Uważaj natomiast na bardzo tanie sprzęty oferowane na aukcjach internetowych – zwykle pochodzą one z Chin.

Jakie cechy powinien mieć dobry ciśnieniomierz?

Poza wspomnianym certyfikatem urządzenie powinno także posiadać szereg funkcji ułatwiających jego obsługę oraz kontrolowanie swojego ciśnienia. Na pewno warto wybrać sprzęt, który ma opcję zapamiętywania wyników (zwykle do 10-20 wstecz) oraz sprawdzania poprawności pomiaru. Ciekawym rozwiązaniem są ciśnieniomierze z funkcją wielokrotnego pomiaru. Urządzenie kilkakrotnie mierzy ciśnienie, a następnie podaje uśredniony wynik.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Jeśli ciśnieniomierz będzie używany tylko w domu, najlepszym wyborem jest urządzenie z opcją zasilania sieciowego (baterie szybko się wyczerpują).

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.