Jaki komputer dla seniora kupić?

Piotr Kowalczyk
22.09.2017

Współcześni seniorzy także chcą korzystać z nowoczesnych technologii i mieć cyfrowy kontakt ze światem, a to umożliwia im posiadanie własnego komputera. Wybór urządzeń jest ogromny, jednak wymagania osób starszych nieco różnią się od tych, jakie mają np. biznesmeni czy gracze. Podpowiadamy, jaki komputer dla seniora kupić i na co zwrócić uwagę.

Laptop czy stacjonarny?

To pierwszy dylemat, przed jakim stanie senior. Z punktu widzenia osoby starszej na pewno lepszym wyborem jest laptop. Dlaczego? Ponieważ jest lekki, mobilny, można go używać na fotelu czy w łóżku czy zabrać ze sobą np. do sanatorium. Tutaj duży plus właśnie dla laptopa.

Z kolei komputer stacjonarny w rękach seniora raczej nie pokaże swojego głównego atutu, czyli wydajności i możliwości rozbudowy. Trzeba znaleźć dla niego miejsce, co w małym mieszkaniu może być problematyczne. Poza tym niezbędne jest dokupienie monitora, a to oznacza kolejny wydatek i dodatkowe kable. Również włączanie komputera wymagające schylania się nie jest do końca wygodne dla osoby w podeszłym wieku.

Nie zapominajmy również, że laptop jest tańszy w eksploatacji, bo po prostu zużywa mniej prądu, a to jedno z kluczowych kryteriów dla seniora. Poza tym można z niego korzystać nawet w czasie przerwy w dostawie energii – oczywiście pod warunkiem, że bateria została wcześniej naładowana.

Jaki laptop dla seniora?

Skoro stanęło na laptopie, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, które będą miały wpływ na wygodę korzystania z komputera. Zaczynamy od matrycy. Im większa, tym lepiej. Rozsądnym wyborem dla osoby starszej będzie ekran o przekątnej 15 cali lub większy. Netbook to kiepski pomysł – będzie trudny w obsłudze.

Rada

Najlepiej kupić komputer z matową matrycą Full HD – zapewnia ona najlepszą jakość i czytelność obrazu.

Ważnym kryterium wyboru laptopa dla seniora powinna być pełnowymiarowa klawiatura (z częścią numeryczną), bo jest ona po prostu najwygodniejsza w obsłudze i najbardziej czytelna. Skok klawiszy powinien być wyraźnie wyczuwalny.

Zwróćmy również uwagę na solidność wykonania. W komputerze dla seniora próżno będzie oczywiście szukać elementów z aluminium, ale porządny plastik i mocne zawiasy to podstawa – komputer może przecież spaść z kolan starszej osoby, gdy ta zaśnie w fotelu.

Jeśli chodzi o podzespoły, to tutaj nie ma sensu „szaleć”. Seniorzy wykorzystują komputer przede wszystkim do surfowania po sieci, rozmów przez Skype czy grania w proste gry karciane i logiczne. W zupełności wystarczy więc dwurdzeniowy procesor, a dedykowana karta graficzna nie jest potrzebna. Chyba że z komputera ma też okazjonalnie korzystać wnuczek – wtedy trzeba poszukać czegoś mocniejszego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie