Na co zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy dla dziecka? 8 podstawowych zasad

Mateusz Nowak
09.09.2015

Prawidłowy wybór fotelika samochodowego ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo naszego dziecka. Tej decyzji nie powinno się podejmować spontanicznie, a jedynym wyznacznikiem absolutnie nie może być dla nas cena. W Polsce dzieci o wzroście do 150 cm muszą być przewożone – za lekceważenie tego przepisu grozi 150-złotowy mandat i 6 punktów karnych. Na bazie własnych doświadczeń chcemy Wam podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy. Wybraliśmy 8 najważniejszych kwestii.

  1. Kategorię wagową/wiekową – to zupełna oczywistość, ale wielu rodziców ma problem z określeniem, jaki typ fotelika jest aktualnie potrzebny ich dziecku. W pierwszych miesiącach życia maluch musi być przewożony w nosidełku, później zajmuje już miejsce w foteliku siedzącym – stosuje się go od mniej więcej 12. miesiąca życia dziecka. Najbardziej praktyczne (i ekonomiczne) są foteliki o najszerszej kategorii wagowej 9-36 kilogramów.
  2. Sposób mocowania – znamy osobiście inżyniera budownictwa, który próbował zamontować fotelik samochodowy i po 2 godzinach męczenia się z instrukcją zrezygnował. Faktycznie, producenci niektórych fotelików postawili sobie chyba za punkt honoru wymyślenie takiego systemu mocowania, którego nikt nie będzie w stanie za pierwszym razem zrozumieć. Zdecydowanie najwygodniejsze jest mocowanie ISOFIX, ale nasz samochód także musi być wyposażony w ten system. Lepiej natomiast zrezygnować z zakupu fotelika, którego montaż i demontaż trwa zbyt długo i wymaga anielskiej cierpliwości.
  3. Atesty – na bocznej ściance fotelika samochodowego zawsze musi się znaleźć informacja o tym, jakie atesty uzyskał. Jednak to nie wszystko. We własnym zakresie sprawdźmy też, jaki wynik wybrany przez nas fotelik zdobył w niezależnych testach zderzeniowych – przeprowadza je np. ADAC.
  4. Pomoc sprzedawcy – fotelika samochodowego lepiej nie kupować przez Internet. Sprzedawca powinien nam wyjaśnić sposób montażu i go zaprezentować – jest to możliwe tylko podczas realnego kontaktu. Zwróćmy też uwagę, czy sprzedawca ma głęboką wiedzą na temat sprzedawanych przez niego fotelików, czy potrafi wyjaśnić, dlaczego poleca akurat ten model.
  5. Komfort dziecka – kolejny powód, dla którego fotelik lepiej jest kupić w sklepie stacjonarnym. Tylko wówczas nasze dziecko ma możliwość przetestowania swojego nowego siedziska. Nie zapominajmy, że komfort malucha jest równie ważny, jak jego bezpieczeństwo.
  6. Pasy/uprząż – w przypadku fotelików dla maluchów i tych o najszerszym zakresie wagowym zwykle mamy do czynienia z integralnym systemem zapinania dziecka. Najpopularniejsze są pasy spinane centralnie. Muszą być przynajmniej 3- a najlepiej 5-punktowe. Powinny posiadać ochraniacze i być łatwo regulowane.
  7. Tapicerka – zwracajmy uwagę, z jakiego materiału została wykonana. Sztuczne, nieprzyjemne w dotyku obicie na pewno nie przypadnie dziecku do gustu, a latem może powodować odparzenia. Dobrze jest, jeśli tapicerkę można zdjąć i ją wyprać.
  8. Cena – w tym przypadku nie czyni cudów. Naprawdę tanie foteliki zwykle do niczego się nie nadają, a już na pewno nie do ochrony naszego dziecka. Oczywiście nie trzeba wybierać od razu modelu z najwyższej półki, ale spokojnie można znaleźć foteliki np. polskich producentów, które nie są szalenie drogie, a posiadają wszystkie atesty, przeszły pomyślnie testy bezpieczeństwa i są solidnie wykonane oraz wygodne. Generalnie przyzwoity fotelik musi kosztować minimum 250 złotych (nosidełka bywają nieco tańsze).

Mamy nadzieję, że wiecie już, na co zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy dla dziecka. Te podstawowe zasady pozwolą Wam wybrać model gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa oraz rozsądnie skalkulowany cenowo. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie