Rejestrator jazdy – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Mateusz Nowak
23.01.2017

Kamerki samochodowe są od kilku lat prawdziwym hitem na polskich drogach. Kierowcy chętnie montują je na przednich szybach swoich pojazdów, aby rejestrować niebezpieczne sytuacje i mieć dowód w razie ewentualnego postępowania sądowego czy walki o odszkodowanie. Bez wątpienia takie urządzenie jest bardzo przydatne, ale popularność kamerek sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele sprzętów, których jedynym atutem jest niska cena. Dlatego stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiemy Ci, jak kupić dobry rejestrator jazdy.

Rozdzielczość matrycy

Obecnie nie ma najmniejszego sensu interesować się urządzeniami, które nie rejestrują obrazu w rozdzielczości minimum HD (czyli 720p). Znacznie lepszym wyborem będzie natomiast kamera Full HD – gwarantuje ona odpowiednią jakość obrazu, co może mieć znaczenie np. podczas próby odczytania numeru rejestracyjnego pojazdu.

Szeroki kąt widzenia

Większość rejestratorów jazdy oferuje kąt widzenia na poziomie do 120 stopni. To wystarczy, aby objąć oba pasy ruchu. Jednak jeśli kierowca chce mieć pewność, że kamera zarejestruje większy obszar, to powinien poszukać urządzenia o kącie widzenia nawet 150 stopni.

Tryb nocny

Nie oszukujmy się – obraz rejestrowany przez kamerki samochodowe w nocy nigdy nie będzie dobrej jakości. Jednak jeśli kierowca często wykonuje nocne trasy, warto poszukać urządzenia, które zagwarantuje choćby przyzwoity obraz. Jak to sprawdzić? Najlepiej poszukać testów na YouTube oraz przed zakupem sprawdzić, czy kamerka jest wyposażona w diody podczerwienie IR.

Dodatkowe funkcjonalności

Przed zakupem rejestratora jazdy warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest klasyczna przyssawka do szyby. Problemem w tym przypadku może się jednak okazać znaczne ograniczanie widoczności kierowcy, a także odklejanie się mocowania w czasie jazdy. Dlatego lepiej jest wybrać kamerkę montowaną np. do podsufitki.

Dobrym pomysłem będzie zakup rejestratora z czujnikiem ruchu i trybem nagrywania na postoju. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe.

Kamerki z wyższej półki mają także możliwość rejestrowania dźwięku, co często bardzo się przydaje. Urządzenie powinno również mieć wbudowany wyświetlacz (dzięki niemu można łatwiej zmienić ustawienia, a także odtworzyć zapis bez konieczności podłączania rejestratora do komputera). Na pewno warto zainteresować się kamerką z modułem GPS oraz slotem kart SD, dzięki czemu nie trzeba będzie się martwić o ograniczoną pojemność zapisu.

Rozpiętość cenowa dostępnych na rynku kamerek samochodowych jest ogromna. Jednak jeśli kierowca chce mieć pewność, że urządzenie rejestruje obraz wysokiej jakości, który kiedyś może zostać wykorzystany jako dowód w sądzie, to nie powinien się interesować najtańszymi propozycjami. Porządna kamerka kosztuje minimum 250 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie