3 najbardziej bolesne schorzenia kręgosłupa

Maciej Piwowski
16.01.2017

Ból kręgosłupa potrafi być bardzo dokuczliwy, ale są takie schorzenia, które praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Co gorsza cierpi na nie coraz więcej Polaków. To nie tylko efekt siedzącego trybu życia, ale także forsowania się podczas treningu oraz nadwagi. Wymieniamy 3 najbardziej bolesne schorzenia kręgosłupa, które potrafią wyłączyć człowieka z aktywności na co najmniej kilka dni.

Lumbago

Wielu o nim słyszało, niewiele osób jednak wie, czym właściwie jest lumbago. To bardzo ostry ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który pojawia się nagle nie dając wcześniej żadnych sygnałów. Najczęściej lumbago „chwyta” w wyniku gwałtownego podniesienia jakiegoś ciężaru. W takiej sytuacji dochodzi do pęknięcia krążka międzykręgowego. Tworzy się przepuklina jądra miażdżystego uciskająca na nerwy.

Ból jest trudny do zniesienia, może promieniować do nóg i praktycznie uniemożliwia poruszanie się. Jedynym ratunkiem jest przyjęcie wygodnej pozycji i przeczekanie lub skorzystanie z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty.

Rwa kulszowa

Bardzo częsta przypadłość, która jest na tyle dokuczliwa, że wymaga nawet zwolnienia lekarskiego. U niektórych osób rwa kulszowa potrafi trzymać przez 2 tygodnie i całkowicie wyłączyć je z normalnej aktywności.

Za schorzenie odpowiedzialne jest uciskanie nerwu kulszowego, który rozpoczyna się w dolnym odcinku kręgosłupa i biegnie aż do śródstopia. Ucisk powoduje wspomniana już przepuklina jądra miażdżystego, ale czasami także zwykłe zwyrodnienie. Dlatego właśnie rwę kulszową bardzo często myli się z lumbago i odwrotnie.

Ból towarzyszący schorzeniu jest niezwykle silny. Jeśli dopadnie w pozycji stojącej, to chory nie może wykonać choćby kroku. Często pojawia się drętwienie nóg i palców. Rwa kulszowa musi być leczona, w przeciwnym razie na pewno będzie nawracać.

Dyskopatia

Bardzo powszechna choroba kręgosłupa, którą  potocznie nazywa się po prostu wypadaniem dysku. Tak naprawdę nie dochodzi do całkowitego wypadnięcia, ale jedynie wysunięcia się dysku międzykręgowego, który zaczyna uciskać na nerw. Ból jest bardzo ostry, wymaga sięgnięcia po środki farmakologiczne i maści przeciwbólowe.

Dyskopatia ma związek nie tylko z dolnym odcinkiem kręgosłupa, ale także z szyjnym – zwykle dochodzi o przesunięcia się krążka między 4. a 5. kręgiem lędźwiowym. Jest to efekt niehigienicznego, siedzącego trybu życia, który sprzyja osłabianiu się mięśni grzbietowych. Klasyczną przyczyną dyskopatii jest także nadwaga i otyłość.

Każda z tych przypadłości ma bezpośredni związek z brakiem dbałości o kondycję kręgosłupa, co uświadamiamy sobie dopiero w momencie, gdy nie możemy się ruszyć i krzyczymy z bólu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie