6 naturalnych (i skutecznych!) sposobów na gorączkę

Krzysztof Jagielski
05.06.2017

Gorączka, czyli znacznie podwyższona temperatura ciała (powyżej 37,5° C), to najłatwiej rozpoznawalny objaw choroby. W grę najczęściej wchodzi infekcja, ale czasami jest to symptom o wiele poważniejszych schorzeń lub oznaka przemęczenia. Większość Polaków w takiej sytuacji sięga po powszechnie dostępne leki przeciwgorączkowe, których zażywanie nie pozostaje bez wpływu na organizm (szczególnie na żołądek i wątrobę). Dlatego następnym razem powstrzymaj się od zażywania farmaceutyków i postaw na domowe rozwiązania. Oto 6 naturalnych sposobów na gorączkę, które okazują się być bardzo skuteczne.

  1. Ciepłe mleko z czosnkiem – czosnek to naturalny antybiotyk, który ma również działanie przeciwgorączkowe. Z kolei mleko świetnie oczyszcza drogi oddechowe. Do takiej mikstury warto również dodać odrobinę miodu, który ma właściwości antybakteryjne. Ważne! Przed dodaniem czosnku i miodu ostudź mleko – nie może być gorące, bo w temperaturze powyżej 40 (miód) i 60 stopni (czosnek) składniki te tracą swoje lecznicze właściwości.
  2. Maliny – najlepiej przygotować z nich ciepły napar, który należy wypić tuż przed położeniem się do łóżka. Maliny nie tylko są bogatym źródłem witamin i minerałów, ale także mają właściwości napotne, a jak wiadomo, na gorączkę nie ma nic lepszego, niż wypocenie się w ciepłym łóżku. Rano poczujesz się o wiele lepiej!
  3. Kora wierzby – można ją kupić w każdym sklepie zielarskim. Przygotuj z niej wywar do wypicia. Kora wierzby zawiera salicynę, a więc ma właściwości bardzo zbliżone do popularnej aspiryny. Uwaga! Wywaru z kory wierzby nie wolno podawać gorączkującym dzieciom przed 12. rokiem życia!
  4. Napar z lipy – może to być także herbatka z lipy, choć skuteczniejszy będzie napar. Kwiatostan lipy to powszechnie znany środek przeciwgorączkowy, dodawany do leków na gorączkę, szczególnie dla dzieci. Składniki zawarte w roślinie mają działanie oczyszczające, antywirusowe i napotne. Wypij napar, wskocz pod pierzynę i prześpij kilka godzin – na pewno pomoże!
  5. Czarny bez – najwygodniej jest stosować sok z czarnego bzu, który można kupić w sklepach z ekologiczną żywnością. Ta cudowna roślina ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Nie tylko obniża gorączkę, ale także ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Zawiera mnóstwo witamin, dlatego stanowi świetne wsparcie w walce z przeziębieniem.
  6. Herbata imbirowa – popularny lek przeciwgorączkowy stosowany w Azji, który cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Picie herbaty imbirowej w sezonie grypowym chroni przed infekcjami. Gdy już dopadnie Cię gorączka, składniki zawarte w imbirze zadziałają napotnie i znakomicie rozgrzeją organizm, co w konsekwencji obniży temperaturę.

Zaopatrz się w te składniki i zastosuj jeden z nich, gdy następnym razem dostaniesz gorączki. Przekonasz się, że natura ma dużą moc i leczy równie skutecznie, jak farmaceutyki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie