7 domowych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi

Nadciśnienie to już choroba cywilizacyjna, która pośrednio zabija dziesiątki tysięcy Polaków rocznie. Jej przyczyny są bardzo różne: od genetycznych, przez środowiskowe po chorobowe. Tak czy inaczej z nadciśnieniem trzeba koniecznie walczyć, ponieważ nieleczone ma fatalny wpływ na kondycję całego organizmu. Na wczesnym etapie pomóc może już sama zmiana trybu życia. Oto 7 domowych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi.

  1. Ruch! - to najprostszy i najpewniejszy sposób, od którego musisz zacząć. Nikt nie każe Ci uprawiać jakiegoś ciężkiego sportu. Wystarczą spacery – 30 minut dziennie to już wystarczająca dawka, aby poczuć się znacznie lepiej i wyregulować ciśnienie krwi.
  2. Włącz do diety produkty bogate w potas – mogą to być banany, ziemniaki, grapefruity, kiwi czy morele. Potas obniża ciśnienie krwi i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  3. Jedz mniej – postaw na produkty wysokiej jakości, ale jedzone w mniejszych ilościach. Koniecznie ogranicz tłuste potrawy, fast foody i przekąski. Zamiast tego jak najczęściej sięgaj po owoce i warzywa, chude mięso, orzechy. Słodzone napoje (cukier powoduje wzrost ciśnienia) zastąp zwykłą wodą, najlepiej z podwyższoną zawartością potasu.
  4. Ogranicz spożycie soli – oczywiście praktycznie nie da się z niej całkowicie zrezygnować, jednak warto zmniejszyć jej ilość w potrawach. Świetnym, a o wiele zdrowszym zamiennikiem soli, może być biały pieprz. Dobrą propozycją jest też bazylia. Sól dodawaj tylko symbolicznie, bo powoduje ona wzrost ciśnienia krwi.
  5. Ogranicz stres – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, prawda? Jednak stres jest wielkim wrogiem Twojego zdrowia. Jeśli nie możesz się od niego uwolnić i bez przerwy żyjesz w napięciu, chyba czas najwyższy pomyśleć o zmianie pracy. Może początkowo stracisz na tym finansowo, ale Twoje zdrowie tylko na tym zyska.
  6. Rzuć palenie – nie trzeba Cię chyba przekonywać, że to najmądrzejsza decyzja, jaką możesz podjąć (oczywiście jeśli palisz). Papierosy rujnują Twoje zdrowie, a do tego palacze bardzo często prowadzą skrajnie niehigieniczny i stresujący tryb życia. To wszystko przyczynia się do wzrostu ciśnienia we krwi.
  7. Lubisz słodycze? Jedz czekoladę – jednak mówimy tutaj wyłącznie o gorzkiej czekoladzie. Jest ona bogatym źródłem flawonoidów, które poprawiają uelastycznienie naczyń krwionośnych. Badania wykazały, że spożywanie ciemnej czekolady w rozsądnych ilościach pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Jeśli masz problemy z ciśnieniem, jak najszybciej zacznij stosować wymienione sposoby. Pozwoli Ci to uchronić się przed rozwojem choroby, która wymaga dożywotniego leczenia.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.