Alergia na kurz? Poznaj typowe objawy

Wśród wielu alergii dotykających człowieka ta na roztocza kurzu domowego jest jedną z najczęściej występujących. Uczulenie na kurz to bardzo dokuczliwa przypadłość, która w skrajnych przypadkach może utrudnić normalne funkcjonowanie we własnym domu. Objawy alergii na kurz nie są jednak wcale tak jednoznaczne i często są mylone ze zwykłym przeziębieniem. Jak zatem rozpoznać uczulenie na roztocza kurzu domowego?

Nasilenie objawów w sezonie jesienno-zimowym

Alergia na kurz towarzyszy człowiekowi przez cały rok, ale jej objawy wyraźnie nasilają się w sezonie grzewczym, gdy tego kurzu jest po prostu znacznie więcej – szczególnie pod grzejnikami, na parapetach i roślinach. Wynika to także z faktu, że zimą wiele osób zbyt rzadko wietrzy mieszkania.

Jeśli więc charakterystyczne objawy pojawiają się między październikiem a marcem, można zacząć podejrzewać alergię na roztocza kurzu domowego.

Typowe objawy alergii na kurz

Większość osób uczulonych na roztocza kurzu domowego zauważa u siebie dokuczliwe objawy rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Jest to związane z tym, że najwięcej roztoczy bytuje w pościeli i w materacu – jest ich tam nawet kilkaset razy więcej niż w kurzu osiadającym na meblach czy podłodze.

Objawy alergii bardzo nasilają się podczas ścielenia łóżka (szczególnie wstrząsania kołdry) oraz sprzątania domu. Alergik kicha i narzeka na łzawienie oczu w trakcie odkurzania, mycia podłóg, wycierania kwiatów i mebli. Wynika to oczywiście z faktu, że alergeny zaczynają się unosić w powietrzu i trafiają wprost do układu oddechowego człowieka.

Typowymi objawami alergii na kurz są:

  • Nagłe napady kichania, szczególnie rano i podczas sprzątania
  • Przewlekły nieżyt nosa, któremu towarzyszy wodnisty katar
  • Wrażenie bycia przeziębionym, ale bez gorączki
  • Łzawienie oczu
  • Duszności i świszczący oddech, szczególnie rano i w nocy

Jeśli alergik zbagatelizuje te objawy, naraża się na rozwój przewlekłej alergii na roztocza kurzu domowego, której towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia, senność, bóle głowy i zaburzenia koncentracji.

Pamiętaj

Alergia na kurz może dawać nieoczywiste objawy, np. powodować zmiany skórne i świąd.

Alergię na roztocza kurzu domowego można stwierdzić podczas badania w poradni alergicznej. Nie wolno tego zaniedbać, ponieważ nieleczone uczulenie będzie powodować nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji grozi zachorowaniem na astmę, która jest już bardzo poważnym schorzeniem.

Polecane

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.