Angina – jak rozpoznać i leczyć?

Mateusz Nowak
09.01.2017

Angina to bez wątpienia jedna z najbardziej dokuczliwych chorób. Najczęściej atakuje latem, gdy nasze gardła są wystawiane na bardzo ciężką próbę podczas jedzenia lodów i picia zimnych napojów. Gwałtowne schłodzenie organizmu sprzyja powstawaniu infekcji bakteryjnej, która przeradza się w anginę. Jak rozpoznać chorobę? Jak ją leczyć?

Klasyczne objawy anginy

Każdy, kto chorował na anginę, doskonale wie, że trudno byłoby zbagatelizować i „przeoczyć” objawy tej przypadłości. Przede wszystkim pojawia się bardzo silny ból gardła, szczególnie przy przełykaniu. Większość chorych narzeka też na wysoką gorączkę. Objawy mogą zwiastować grypę, dlatego konieczne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym.

Ten na podstawie prostego badania gardła może od razu ustalić, czy faktycznie problemem jest angina. W tej chorobie infekcja gardła jest widoczna gołym okiem. Jeśli dodatkowo pacjent uskarża się na problemy z jedzeniem i przełykaniem śliny, to diagnoza może być tylko jedna.

Inne typowe objawy anginy to:

  • Bóle głowy
  • Gorączka (nawet do 40 stopni)
  • Powiększenie migdałków
  • Silne osłabienie organizmu

Pamiętaj!

Anginy nie wolno lekceważyć, ponieważ jest to choroba silnie zakaźna i przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy więc, że osoba chora zakaszle w kierunku innego domownika, aby doszło do małej epidemii.

Jak leczyć anginę?

Nie ma innego sposobu niż przyjmowanie przepisanego przez lekarza antybiotyku – mówimy tutaj o infekcji bakteryjnej, która nie poddaje się leczeniu domowymi sposobami. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe i nawilżające śluzówkę gardła.

Rada

Jeśli dolegliwości bólowe są bardzo dokuczliwe, warto wypróbować kojące płukanki ziołowe np. z szałwii czy tymianku. Gardło należy płukać kilka razy dziennie. Gorączkę można zbijać paracetamolem lub ibuprofenem, ewentualnie chłodnymi kompresami.

Najważniejsze jest jednak to, aby z anginą leżeć w domu. Osoba chora, nawet w trakcie antybiotykoterapii, nadal może zarażać. W dodatku „przechodzenie” choroby jest bardzo groźne i może spowodować powikłania, takie jak zapalenie ucha, ropień migdałków czy zapalenie nerek. Zwykle leczenie anginy trwa 2 tygodnie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie