Chcesz uniknąć problemów z kręgosłupem? Zacznij uprawiać sport!

Marek Szydełko
06.07.2017

Bóle i zwyrodnienia kręgosłupa to jedne z najczęstszych dolegliwości, jakie przytrafiają się Polakom. W zdecydowanej większości przypadków jest to spowodowane niehigienicznym trybem życia, czyli połączeniem złej diety z brakiem aktywności fizycznej. Coraz więcej osób spędza w pozycji siedzącej nawet powyżej 10 godzin na dobę, a gdy już odchodzi od komputera, przenosi się na kanapę. Jest to zabójcze dla kręgosłupa, który w końcu zacznie dawać o sobie znać. Tego problemu można łatwo uniknąć uprawiając sport, niekoniecznie bardzo wymagający.

Pływanie – idealne dla kręgosłupa!

Pływanie to zdecydowanie najlepszy sport dla osób, które już mają problemy z kręgosłupem, szczególnie dolegliwości bólowe. W wodzie kręgosłup jest odciążony, co pozwala „odetchnąć” krążkom międzykręgowym. Równocześnie podczas pływania wzmacnianym mięśnie pleców.

Rada!

Jeśli masz problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, unikaj pływania żabką.

Osoby, które nie przepadają za pływaniem, mogą natomiast wypróbować aqua aerobik. Jest to znakomita forma aktywności dla wszystkich narzekających na bóle kręgosłupa. Dodatkowo ten sport świetnie wpływa na różne partie mięśni, rzeźbi sylwetkę (szczególnie brzuch i nogi) oraz jest skuteczną bronią w walce z cellulitem.

Jazda na rowerze – zaskoczenie?

Powszechnie uważa się, że jazda na rowerze jest niewskazana w stanach bólowych i zwyrodnieniowych kręgosłupa. Połowicznie jest to prawda. Rehabilitanci nie zalecają jeżdżenia na rowerze szosowym i w dużym pochyleniu. Z kolei rowery miejskie i górskie są jak najbardziej dostępne dla osób cierpiących na kręgosłup lub chcących uniknąć problemów.

Warunek jest jeden: siodełko i kierownica muszą być ustawione w taki sposób, aby podczas jazdy być idealnie wyprostowanym.

Stretching

Czyli popularne rozciąganie. Jest to znakomita terapia dla kręgosłupa i całego ciała, szczególnie w przypadku osób, które od bardzo dawna nie uprawiały żadnego sportu i mogłyby się nabawić poważnej kontuzji. Rozciąganie można uprawiać w domu, nie są do tego potrzebne żadne specjalne przyrządy, choć przyda się np. taśma elastyczna. Jest to dobry wstęp do uprawiania bardziej zaawansowanych form aktywności.

Joga

To trochę sport, trochę medytacja, trochę filozofia życia. W każdym razie joga ma bardzo dobry wpływ na kondycję kręgosłupa. Podczas rozciągania i przyjmowania pozycji np. drzewa czy wojownika, całe ciało się rozluźnia, a mięśnie i ścięgna się wzmacniają. Dzięki temu kręgosłup ma lepsze podparcie.

Rada!

Swoją przygodę z jogą zacznij od udziału w profesjonalnym kursie – bez pomocy fachowca możesz sobie zrobić krzywdę.

Osoby mające problemy z kręgosłupem powinny natomiast unikać sportów siłowych i uważać z bieganiem, przynajmniej do czasu, aż nie wzmocnią swojego układu kostnego.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie