Czym różni się suplement diety od leku?

Mariusz Siwko
20.02.2018

Polacy są w ścisłej światowej czołówce pod względem zażywania różnych środków farmakologicznych. Wysokie tempo życia zmusza nas do sięgania po najróżniejsze tabletki, po których mamy poczuć się lepiej i z werwą ruszyć do pracy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że reklamowane suplementy diety nie są lekami i absolutnie nie mogą być tak traktowane. Producenci nie mają prawa choćby sugerować, że ich suplement ma cokolwiek wspólnego z lekarstwem. Czym zatem są suplementy diety? Co odróżnia je od leków? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Suplement diety to…

W dużym skrócie: środek spożywczy. Suplementy, jak sama nazwa wskazuje, mają uzupełniać codzienną dietę o te witaminy i minerały, których niedobory występują w naszych organizmach. Warto wiedzieć, że nie zawsze mamy możliwość naturalnego przyjęcia odpowiedniej dawki potrzebnych substancji. Dotyczy to nawet osób stosujących bardzo zdrową dietę i uprawiających sport.

Świetnym przykładem jest tutaj witamina D. Ludzki organizm produkuje ją sam, ale potrzebuje do tego słońca. W polskich warunkach klimatycznych jest z tym duży problem. Dlatego w sezonie jesienno-zimowym należy uzupełniać poziom witaminy D poprzez przyjmowanie suplementów. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci.

Suplementy są o tyle wygodne, że zawierają mocno skoncentrowane dawki witamin i składników mineralnych. Wystarczy zatem połknąć niewielką tabletkę, aby dostarczyć organizmowi porcję witamin, która znajduje się w np. dwóch kilogramach marchwi. Nikt nie zje na raz takiej porcji warzywa. Każdy może natomiast przyjąć suplement. Stąd też wzięła się popularność tych środków.

Prawo jasno rozróżnia suplementy i leki

Pomimo tego, że większość suplementów dostępnych na rynku produkują firmy farmaceutyczne, czyli te same, które stoją za produkcją leków, nie można utożsamiać obu tych środków. Suplementy, jako produkty spożywcze, podlegają nadzorowi ze strony Inspekcji Sanitarnej. Ta sprawdza jedynie, czy środki są bezpieczne dla zdrowia, ale w żaden sposób nie kontroluje faktycznej skuteczności suplementu.

Leki natomiast są nadzorowane przez Inspekcję Farmaceutyczną. Muszą zatem przejść wnikliwe badania, które potwierdzają ich działanie i wskazują ewentualne efekty uboczne zażywania farmaceutyku.

Pamiętaj

Sięgając po suplement musisz bazować na deklaracjach producenta. Nigdy nie masz pewności, jakie efekty przyniesie zażywanie produktu.

Ponadto suplementy diety zawierają o wiele niższe dawki witamin czy składników mineralnych niż leki. W przypadku suplementów mówimy o dawkach fizjologicznych, a w przypadku leków – dawkach leczniczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie