ESWT czyli fala uderzeniowa jako skuteczny sposób radzenia sobie z bólem. Sprawdź, kiedy udać się na zabieg

Maciej Piwowski
28.07.2017

Walka z bólem nie należy do najłatwiejszych. O ile ostry ból dość często dobrze reaguje na leczenie farmakologiczne, to ból przewlekły stanowi nie lada wyzwanie dla lekarzy. Od pewnego czasu w medycynie dostępna jest nieinwazyjna metoda, o całkiem dobrej skuteczności w leczeniu tego typu bólu, związanego z różnymi elementami układu ruchu człowieka. Tym sposobem jest ESWT, czyli terapia pozaustrojową falą uderzeniową, wykorzystująca energię fali dźwiękowej. Wskazania do stosowania tego rodzaju leczenia są dość szerokie, dlatego każdy, kto cierpi z powodu trudnego do leczenia bólu, szczególnie w zakresie kończyn, powinien się nią zainteresować. Dowiedz się, kto może odnieść największe korzyści z zabiegów ESWT.

Jak wygląda zabieg?

ESWT polega na dostarczeniu w ściśle określoną okolicę ciała serii uderzeń falą dźwiękową (częstotliwość od 1-22Hz), która wywołuje w tkankach gwałtowny wzrost ciśnienia (1-31 barów). Do zabiegu używa się specjalnych urządzeń, posiadających głowicę, którą przykłada się ściśle do skóry, pokrytej odpowiednim żelem, w miejscu największej bolesności. Dostarczane impulsy stymulują wzrost i regenerację naczyń krwionośnych, poprawiają mikrokrążenie i metabolizm tkanek, rozbijają złogi wapniowe i działają przeciwbólowo. Mechanizm tego ostatniego efektu nie jest jeszcze do końca poznany. Wydaje się, że odpowiada za niego zmniejszenie odczynu zapalnego wskutek polepszenia przepływu krwi w chorym miejscu lub według innej teorii – uszkodzenie błon komórkowych w komórkach czuciowych, odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Dokładne potwierdzenie mechanizmu działania przeciwbólowego ESWT wymaga jednak dalszych badań.

Różne są schematy wykonywania zabiegów, w których używana jest fala uderzeniowa. Chociaż chorzy często odczuwają pozytywne skutki już po pierwszym zabiegu, dla uzyskania trwałego efektu potrzeba zwykle serii kilku zabiegów (od 3 do 6), wykonywanych raz w tygodniu. Sam zabieg nie jest długi, bo trwa od 5-10 minut i poprzedzony jest krótkim badaniem fizykalnym w celu odnalezienia miejsc najbardziej bolesnych, do których będzie przykładana głowica.

Wskazania do terapii ESWT

Terapia falą uderzeniową zaliczana jest do nowoczesnych metod leczenia bólu i jej wskazania z roku na rok stają się coraz szersze. Powstaje też coraz więcej prac naukowych, oceniających skuteczność tej metody.
Najczęstsze problemy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów rehabilitacji, celem wykonania zabiegów falą uderzeniową to dolegliwości bólowe dotyczące okolic:
- stopy (ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa),
- podudzia (zespół mięśnia piszczelowego przedniego),
- stawu kolanowego (zapalenie ścięgna rzepkowego – kolano skoczka, zespół pasma biodrowo-piszczelowego),
- biodra (zapalenie kaletki krętarzowej),
- nadgarstka,
- łokcia (łokieć tenisisty, łokieć golfisty),
- barku (tendopatie, uszkodzenie stożka rotatorów, przewlekłe dolegliwości bólowe stawu barkowego, także te ze zwapnieniami),
- karku i szyi
To oczywiście tylko najczęstsze ze stanów chorobowych w zakresie układu ruchu, które mogą zareagować na terapię ESWT. Właściwie każdy zespół bólowy, dotyczący kończyn dolnych i górnych może stanowić wskazanie do przeprowadzenia terapii falą uderzeniową. Dlatego jeśli szukamy pomocy w naszych dolegliwościach, warto udać się do specjalisty, np. lekarza ortopedy i poprosić o ocenę, czy nasze schorzenie może być leczone terapią ESWT i następnie wziąć skierowanie na takie zabiegi. Często konsultacje lekarskie dostępne są także w centrach rehabilitacji, które oferują terapie ESWT.

Inne wskazania do podjęcia terapii pozaustrojową falą uderzeniową to: wspomaganie zrostu kostnego przy opóźnionym zroście kostnym, czy leczeniu stawów rzekomych. Wykorzystuje się tutaj efekt stymulujący fali uderzeniowej na procesy regeneracji i osteogenezy. W takich sytuacjach ESWT nie jest oczywiście jedynym leczeniem podjętym przez chorego, ale ma wspierać tradycyjne leczenie ortopedyczne.

Warto wiedzieć ponadto, że użycie fali uderzeniowej z powodzeniem stosowane jest również do uwalniania punktów spustowych mięśniowo-powięziowych.

Okolice nieodpowiednie do terapii ESWT

Terapia ESWT choć posiada liczne wskazania, nie jest jednak terapią uniwersalną. Ponieważ ciśnienie wywierane na tkanki podczas aplikacji fali uderzeniowej jest dość duże, nie powinno się wykonywać tych zabiegów w okolicach szczególnie wrażliwych, a więc blisko gałek ocznych, serca, narządów jamy brzusznej czy rdzenia kręgowego.

Jeśli ktoś zmaga się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, śmiało może rozważyć skorzystanie z zabiegów falą uderzeniową. Z uwagi na nieinwazyjność, bezpieczeństwo i całkiem dobrą skuteczność tej metody, jest ona wybierana przez coraz większą liczbę pacjentów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie