Jak bezpiecznie stosować suplementy diety? Poradnik w 5 krokach

Mateusz Nowak
12.03.2016

Gdyby obcokrajowiec obejrzał dowolny blok reklamowy emitowany w dowolnej polskiej telewizji, szybko doszedłby do wniosku, że Polacy są lekomanami. Liczba reklam wszelkich środków farmaceutycznych przekracza już zdroworozsądkowe normy. Efekt? Każdego roku na suplementy diety – bo tak zgodnie z prawem należy takie specyfiki nazywać – wydajemy około 4 miliardy złotych. To absurd, ale pokazujący, jak bardzo daliśmy sobie wmówić zbawienną moc kolorowych tabletek, kremów i płynów.

W przyjmowaniu suplementów diety nie ma nic złego, ale pod warunkiem, że robimy to pod kontrolą i okazjonalnie. W przeciwnym razie coś, co ma pomóc nam w walce o lepsze zdrowie, faktycznie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Mamy dla Was poradnik i podpowiadamy, jak bezpiecznie stosować suplementy diety. Wystarczy stosowanie się do 5 żelaznych zasad.

  1. Tabletka nie może zastąpić zdrowego stylu życia! - to podstawowa zasada, o której niestety większość osób nadużywających suplementów po prostu zapomina. Tabletki na odchudzanie nie przyniosą żadnego efektu, jeśli nie zaczniemy stosować zdrowej, zbilansowanej diety i ćwiczyć. Tabletki na wypadanie włosów nie zahamują tego procesu, jeśli źródłem problemu jest choroba dermatologiczna. Można tak wymieniać w nieskończoność.
  2. Decyzję o rozpoczęciu kuracji z użyciem suplementu diety zawsze konsultuj z lekarzem! - nikt chyba nie przyjmuje suplementów bez powodu. Jeśli więc masz jakiś problem zdrowotny, to najpierw omów go z lekarzem rodzinnym lub specjalistą. Dopiero po jego diagnozie możesz pomyśleć o uzupełnieniu diety WŁAŚCIWYMI suplementami. Reklama nie zastąpi opinii lekarskiej!
  3. Nie bierz suplementu diety, jeśli jednocześnie przyjmujesz leki przepisane przez lekarza – może to bowiem doprowadzić do nieprzewidzianej reakcji organizmu, a nawet stanu zagrożenia życia. Jeśli chcesz rozpocząć suplementację przy równoczesnej terapii lekami, najpierw skonsultuj to z lekarzem. Pamiętaj, że składniki suplementu mogą zmieniać działanie leku, a nawet powodować jego nieskuteczność.
  4. Masz problem ze zdrowiem? Najpierw poddaj się badaniom! - suplementy diety nie są cudownymi specyfikami na wszystko. W praktyce to po prostu witaminy lub składniki ziół, które mogą pomóc w bardzo prozaicznych objawach schorzeń, jednak nie zlikwidują ich źródeł! Nie lekceważ gorszego samopoczucia, pogorszenia kondycji, bólu. Zawsze najpierw zgłoś się do lekarza, który zleci badania – może się bowiem okazać, że toczy Cię poważna choroba.
  5. Nie przesadzaj! - łykanie suplementów diety bez opamiętania jest prostą drogą do zapewnienia sobie poważnych problemów ze zdrowiem. Dla naszego organizmu szkodliwy jest bowiem zarówno niedobór, jak i nadmiar różnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeśli więc masz niedobór magnezu czy żelaza, to ustal z lekarzem bezpieczną dawkę suplementu. Nie bierz go „na oko”.

Naukowcy wielokrotnie i bezdyskusyjnie udowodnili, że nadmierne przyjmowanie suplementów diety jest drogą do zniszczenia sobie zdrowia. Organizm przyzwyczajony do zewnętrznego wspomagania sam przestaje bronić się np. przed skutkami przesilenia czy okresowymi brakami witamin i minerałów. W efekcie dochodzi do uzależnienia od suplementacji. Nie wolno do tego dopuścić!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie