Masz AZS? Noś odpowiednie ubrania!

Mateusz Nowak
29.11.2017

Życie z atopowym zapaleniem skóry nie należy do najlżejszych. Osoby cierpiące na AZS muszą się ściśle stosować do zaleceń lekarza, co oznacza uciążliwą pielęgnację i bardzo dokładne dbanie o higienę, a także stosowanie specjalnych kosmetyków i farmaceutyków. Dodatkowym wymogiem jest noszenie ubrań wykonanych z odpowiednich materiałów, które nie podrażniają skóry. Sprawdź, jakie ubrania powinny się znaleźć w szafie osoby chorej na AZS.

Dlaczego to takie ważne?

W terapii, czy raczej kontrolowaniu atopowego zapalenia skóry, bardzo ważne jest to, aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwej skóry. Wielu chorych ma problem z tym, że pomimo stosowania się do zaleceń lekarskich, wciąż obserwuje u siebie nowe wypryski i powstawanie swędzących miejsc. Wina może leżeć po stronie źle dobieranej odzieży.

Szczególnie groźne są ubrania z najniższej półki, które są produkowane z tanich, chemicznych materiałów, sztucznie barwione, stanowią również barierę dla powietrza i wzmagają potliwość. Regularne noszenie takiej odzieży stoi w opozycji do prowadzenia terapii AZS.

Jakie materiały są najlepsze dla osób z AZS?

Przede wszystkim w 100% naturalne. Podstawę powinna stanowić oczywiście bawełna, która jest najbardziej polecana przez dermatologów. Tutaj jednak należy bardzo uważać, ponieważ na rynku można znaleźć odzież wykonaną z bawełny, ale z domieszką sztucznych materiałów czy barwników. Takie ubrania mogą wzmagać objawy AZS.

Rada

W miarę możliwości wybieraj odzież bawełnianą z certyfikatem OEKO-TEX oraz wykonaną z ekologicznej bawełny.

Bardzo dobrym materiałem dla atopików jest także jedwab, który poza tym, że jest naturalny, to jeszcze bardzo dobrze działa na wrażliwą skórę. Nie powoduje podrażnień, pomaga chronić naturalną barierę lipidową.

Ubrań z tych materiałów pozbądź się natychmiast!

Najgorszymi materiałami dla atopików są oczywiście te będące produktami chemicznymi. Na czarnej liście znajdują się więc:

  • Wiskoza,
  • Nylon,
  • Poliester.

Niepolecana jest także naturalna wełna, która jest materiałem drażniącym, wywołującym swędzenie. Pamiętaj też, że nie musisz całkowicie rezygnować z noszenia ubrań wykonanych z wymienionych materiałów. Ważne jest jednak, by nie miały one bezpośredniego kontaktu ze skórą – mogą więc być noszone w charakterze odzieży wierzchniej.

Warto jeszcze wspomnieć, że dla Twojej skóry znaczenie ma nie tylko to, co nosisz, ale też z czym masz kontakt w domu. Zwróć więc uwagę na jakość ręczników, pościeli czy koca, pod którym spędzasz wieczory na kanapie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie