Masz w apteczce przeterminowane leki? Nigdy ich nie zażywaj!

Przeterminowane leki można znaleźć w niemal każdej domowej apteczce. To niestety pokłosie tego, że od pokoleń mamy we krwi przyzwyczajenie do gromadzenia specyfików „na czarną godzinę”. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać trochę witaminy C czy ibuprofenu. Jeśli znajdziesz w swojej apteczce przeterminowany lek, pod żadnym pozorem go nie zażywaj. Dlaczego? Przeczytaj.

W najlepszym przypadku lek po prostu nie zadziała

Producenci leków muszą gwarantować określone działanie specyfiku, ale wyłączne w okresie jego przydatności do zażycia. Po tym terminie nikt nie może mieć pewności, jakie skutki przyniesie połknięcie tabletki czy wypicie syropu. Pełną odpowiedzialność za swoje zdrowie  bierze wówczas pacjent.

Oczywiście nie zawsze zażycie przeterminowanego leku kończy się źle. Najczęściej taki lek po prostu nie zadziała (ewentualnie jego działanie będzie można porównać do placebo). Może się jednak zdarzyć, że substancja czynna zawarta w leku wejdzie w reakcję z drobnoustrojami bytującymi w organizmie, co doprowadzi do zupełnie nieprzewidywalnych sytuacji.

 

Dlatego koniecznie pilnuj terminu przydatności leków do zażycia. Dla ułatwienia możesz nakleić karteczki z datą na opakowaniach czy na pudełku, w którym przechowujesz specyfiki.

Pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby leki przechowywać w odpowiednich warunkach. Zapomnij o szafce w łazience – wilgoć źle wpływa na trwałość leków. Najlepiej niech to będzie ciemne i suche pomieszczenie, np. spiżarnia czy szafka w kuchni.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Koniecznie je wyrzuć, ale nie do toalety czy zwykłego śmietnika. W każdej aptece znajdują się specjalne pojemniki na przeterminowane leki i z nich należy w takiej sytuacji korzystać. Leki mogą bowiem zagrażać środowisku naturalnemu, zostać zjedzone przez zwierzęta czy w skrajnym przypadku trafić w ręce dzieci.

Dobrym zwyczajem jest regularne dokonywanie przeglądu domowej apteczki. Jeśli zauważysz, że jakiś lek jest przeterminowany lub jego termin przydatności za chwilę się skończy, od razu odłóż go na bok i zaplanuj wizytę w aptece.

Ponadto pamiętaj, aby nie robić zapasów leków. To kompletnie bez sensu w czasach, gdy na każdym kroku można znaleźć aptekę. Coraz więcej działa ich też w Internecie, dlatego leki mogą Ci zostać dostarczone pod same drzwi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.