Nie uwierzysz, jakich 6 symptomów może świadczyć o zawale serca u kobiet!

Statystyki są zatrważające. Co roku blisko 40 tysięcy Polek przechodzi zawał serca. To jeszcze do niedawna było typowo męskie schorzenie, jednak zmiany cywilizacyjne spowodowały, że coraz więcej pań cierpi na choroby układu krążenia, które kończą się właśnie zawałem. Co gorsza, wśród kobiet panuje bardzo wysoka śmiertelność, co bardzo często jest wynikiem zbyt późnego zgłoszenia się do szpitala. Paniom trudniej jest bowiem rozpoznać sygnały świadczące o zawale serca. Poznaj 6 najbardziej nietypowych symptomów choroby.

  1. Uczucie pełności w klatce piersiowej – u mężczyzn ból świadczący o zawale serca najczęściej pojawia się z lewej strony klatki piersiowej, natomiast u kobiet może objąć całą klatkę, powodując uczucie pełności. Dlatego wiele pań łączy ten efekt z dolegliwościami żołądkowymi, a nawet wątrobowymi.
  2. Drętwienie rąk, karku – charakterystyczne dla zawału serca u kobiet jest to, że nie zawsze zwiastuje go ból promieniujący do ramienia, ale często ból karku i pleców. Może wówczas pojawiać się dokuczliwe mrowienie, a nawet drętwienie rąk, nóg i żuchwy. Jest to wyraźny sygnał, że należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.
  3. Ból brzucha i wymioty – to bardzo nieoczywisty objaw, który może zwiastować wiele różnych dolegliwości, jak zgaga, niestrawność czy zatrucie pokarmowe. Jeśli jednak wymioty i silny ból brzucha utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie trzeba zgłosić się do szpitala, ponieważ u kobiet jest to częsty symptom zawału.
  4. Zawroty głowy – jeśli dodatkowo towarzyszy im płytki oddech, a kobieta nie uprawiała sportu czy nie wysilała się fizycznie, należy szybko udać się do szpitala. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zawału serca u pań, często niestety mylony ze zwykłym przemęczeniem.
  5. Brak sił – może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, nawet podczas błogiego odpoczynku na działce czy na kanapie przed telewizorem. Jeśli kobietę nagle dopada totalny brak energii, niemożność wstania, czy chociażby podniesienia ręki, to jest symptom mogący świadczyć o zawale. Nie należy go absolutnie bagatelizować!
  6. Zimne poty – kobieta, którą nagle oblały zimne poty, choć nie jest chora i nie uprawiała sportu, powinna szybko zgłosić się do szpitala. Oczywiście może to być objaw np. menopauzy, jednak zwykle pojawiają się również inne symptomy, które wymieniliśmy powyżej.

Jak widać zawał serca u kobiety niekoniecznie daje w 100% klarowne objawy i często może być zbagatelizowany, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego warto obserwować swój organizm i wychwytywać wszelkie niepokojące symptomy, szczególnie po ukończeniu 50. roku życia.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.