Owsica – wstydliwa choroba, która atakuje także dorosłych

Mariusz Siwko
13.12.2017

Owsiki: to słowo jednoznacznie kojarzy się z dziećmi. Faktycznie, według statystyk około 40% polskich dzieci jest zakażonych tymi pasożytami. Okazuje się jednak, że problem dotyczy także aż 20% dorosłych. W grupie ryzyka są przede wszystkim nauczyciele przedszkolni i szkolni, pracownicy placówek oświatowych, pediatrzy, pielęgniarki pracujące w szpitalach dziecięcych oraz oczywiście rodzice. Jakie są objawy owsicy u dorosłych? Jak ją wyleczyć?

Bardzo zjadliwa choroba

Największym problemem w przypadku owsicy jest to, że choroba z łatwością przenosi się pomiędzy nosicielami. Wystarczy krótki kontakt z osobą zakażoną, aby także paść ofiarą pasożytów – szczególnie łatwo o to w okresie jesienno-zimowym, gdy układ odpornościowy organizmu jest osłabiony.

Owsicą można się zakazić na wiele sposobów. Zwykle dochodzi do tego w wyniku nieumycia rąk przed jedzeniem, obgryzania brudnych paznokci, oblizywania palców. Pasożyt przenosi się jednak także w powietrzu – wystarczy znajdować się w jednym pomieszczeniu z osobą zakażoną, aby wprowadzić jaja owsików do organizmu przez jamę ustną czy nozdrza.

Objawy owsicy u dorosłych

Są tożsame z tymi, jakie towarzyszą dzieciom, z tym że u dorosłych często objawy te są bardziej dokuczliwe. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Swędzenie odbytu (szczególnie wieczorem),
  • Zaczerwienienie odbytu,
  • Uczucie niepokoju,
  • Konwulsyjnie obgryzanie paznokci (u osób, które nigdy tego nie robiły),
  • Zgrzytanie zębami,
  • Bezsenność,
  • Niemożliwość zachowania koncentracji,
  • Nudności,
  • Bóle brzucha,
  • Brak apetytu,
  • Ciągłe osłabienie.

U kobiet dodatkowo mogą wystąpić stany zapalne dróg rodnych – dzieje się tak w sytuacji, gdy pasożyty przenoszą się do pochwy i sromu.

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, po wypróżnieniu uważnie przyjrzyj się kałowi. Owsiki można dostrzec nawet bez mikroskopu. Wówczas warto jest wykonać tzw. test paskowy, który da 100% pewność, że doszło do zakażenia.

Leczenie owsicy

Pasożyty tępi się specjalny preparatami – lekarz przepisze Ci odpowiedni. Pamiętaj, że leczeniu należy poddać całą rodzinę, ponieważ jest wielce prawdopodobne, że pasożyty przeniosą się na kolejne osoby. Bardzo ważne jest regularne podmywanie się, częste zmienianie ręczników, stosowanie naparów z rumianku czy kory dębu (zamiast mydła!). Należy zmienić dietę na bogatą w błonnik, co ułatwi regularne wypróżnianie (przyspiesza walkę z pasożytami).

Nie zapomnij także o podstawowych zasadach higieny, czyli: codziennym zmienianiu bielizny osobistej, gotowaniu pościeli, ręczników, ścierek, piżamy, częstym sprzątaniu mieszkania (podłogę i meble myjemy na mokro). W okresie leczenia nie powinno się spać z dziećmi.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie