Pożar w miejscu publicznym – czy jesteś zobowiązany do przeprowadzenia akcji ratunkowej?

Remigisz Szulc
08.06.2015

Pożar, nawet jeśli wydaje się odległą i rzadką sytuacją, zdarza się stosunkowo często. Jak podają statystyki przygotowane przez Komendę Główną Straży Pożarnej w Polsce, tylko w 2014 roku wybuchło aż 2228 pożarów w budynkach użyteczności publicznej. Jakie podjąć działania w razie wybuchu pożaru i kto jest odpowiedzialny za akcję ewakuacyjną? Czy cała odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na strażakach?

Akcja ewakuacja

W momencie wybuchu pożaru w muzeum, w dyskotece czy bibliotece miejskiej należy pomóc osobom znajdującym się najbliżej ogniska pożaru. Oczywiście koniecznością jest zgłoszenie zagrożenia, aby straż pożarna mogła podjąć odpowiednie działania. Akcję ewakuacyjną należy rozpocząć od osób znajdujących się najbliżej ognia i na jego drodze rozprzestrzeniania się. Do czasu przyjazdu odpowiednich służb ratowniczych akcję ewakuacyjną powinna przeprowadzić osoba odpowiedzialna za budynek, jego właściciel lub znająca dobrze plany ewakuacyjne. Należy pamiętać, że na tej osobie spoczywa ogromna odpowiedzialność, gdyż w momencie przyjazdu straży przekazuje ona wszystkie instrukcje służbom ratowniczym, które podejmują dalsze kroki.

Jeśli pożar nie jest na tyle duży, by wymagał ewakuacji postronnych osób, można ugasić go za pomocą odpowiednich urządzeń.  Należy jednak pamiętać, że nie wszystko gasi się w ten sam sposób! Płonąca instalacja i płonący gaz wymagają podjęcia odmiennych działań. Jeśli pożar wymaga ewakuacji, a sami jesteśmy postronną osobą, wedle przepisów musimy podporządkować się osobie przeprowadzającej akcję ewakuacyjną. Jeśli nie bierzemy udziału w akcji, możemy również sami ewakuować się z budynku najkrótszą drogą do strefy nieobjętej zagrożeniem.

Pamiętajcie o tym, że nie wolno korzystać z wind ani żadnego rodzaju dźwigów! Droga ewakuacyjna prowadzi zawsze klatkami schodowymi.

W trakcie ewakuacji należy wyłączyć o ile to możliwe dopływ prądu do pomieszczeń, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jest to szczególnie istotne, gdyż powodem pożaru może być wadliwa instalacja elektryczna.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co należy robić jeszcze w czasie wybuchu pożaru i kto jest zobowiązany do opracowania instrukcji przeciwpożarowej budynków zapraszamy do pełnej wersji porady na naszej stronie - www.safetyexpert.pl/porady

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie