Poznaj groźne choroby przenoszone droga płciową

Maciej Piwowski
12.01.2018

Przygodny seks z nieznajomą lub nieznajomym może być bardzo ekscytujący, ale też niebezpieczny. Istnieje cała lista zagrożeń, na czele z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niektóre z nich da się wyleczyć, inne natomiast zostają z człowiekiem na całe życie i mogą nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci czy poważnych komplikacji zdrowotnych. Poznaj te najgroźniejsze choroby przenoszone drogą płciową.

AIDS

Uściślijmy: drogą płciową nie można się zarazić AIDS, a „jedynie” wirusem HIV, który wywołuje tę śmiertelną chorobą. Epidemia AIDS, która wybuchła na świecie w latach 80. i 90. Spowodowała gwałtowny wzrost świadomości w cywilizowanych społeczeństwach i popularyzację prezerwatyw. Niestety, problem powrócił i od kilku lat lekarze, także w Europie, znów notują wzrost liczby chorych. AIDS prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu. Obecnie można w dużym stopniu kontrolować chorobę, jednak wiąże się to z bardzo uciążliwą dla organizmu terapią lekową.

Rzeżączka

Jest to jedna z tych chorób, którą można się zarazić praktycznie wyłącznie poprzez kontakt seksualny. Wywołują ją bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki. Istnieją przypadki zakażenia rzeżączką dziecka przez matkę w trakcie porodu. U kobiet choroba potrafi przebiegać bezobjawowo, natomiast u mężczyzn powoduje pieczenie prącia, ból podczas oddawania moczu oraz ropny wyciek z cewki moczowej.

Kiła

Bardzo groźna choroba, która nieleczona prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, a nawet utraty wzroku. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim poprzez kontakt płciowy – zarówno dopochwowy, jak i analny oraz oralny. W rzadkich przypadkach kiłą można się zakazić podczas pocałunku z osobą, u której bakterie zagnieździły się w gardle. Charakterystycznym objawem kiły jest tworzenie się wrzodu na genitaliach lub sromie. Występuje również wysypka na dłoniach i podeszwach stóp. U mniej więcej połowy osób choroba przebiega bezobjawowo.

Chlamydioza

Ta choroba może doprowadzić do bezpłodności. Problem w tym, że przebiega bezobjawowo aż u 75% kobiet oraz połowy mężczyzn. O fakcie zakażenia chorzy często dowiadują się dopiero wtedy, gdy wystąpią dokuczliwe powikłania, jak zapalenie najądrza czy zapalenie przydatków. Chlamydiozą można się zarazić poprzez kontakt seksualny, ale też uszkodzenie skóry czy błon śluzowych.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się tymi groźnymi chorobami, należy zawsze stosować prezerwatywy (nawet w przypadku praktykowania innej metody antykoncepcji), pamiętając przy tym, że nie dają one 100% ochrony. Najlepiej natomiast zrezygnować z przygodnego seksu – konsekwencje chwilowej przyjemności mogą być bowiem bardzo poważne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie