Poznaj prosty przepis na bardzo skuteczny syrop na przeziębienie!

Remigisz Szulc
24.08.2017

Ta roślina jest w Polsce powszechna i można się na nią natknąć w każdym zakątku naszego kraju, a szczególnie w lasach. Mowa o sośnie, która jak się okazuje ma znakomite właściwości zdrowotne. Już wiele lat temu podstawowym lekiem na przeziębienie był syrop z sosny. Dziś warto sobie o nim przypomnieć i zrobić go samodzielnie. To naprawdę nic trudnego! Mamy dla Ciebie prosty przepis.

Poznaj właściwości syropu z sosny

Syrop z sosny, a dokładnie syrop z pędów sosny, to znakomity naturalny lek na przeziębienie, ale nie tylko. Specyfik ma silne właściwości bakteriobójcze i wykrztuśne, dlatego świetnie sprawdza się w przypadkach uporczywego kaszlu, zapalenia gardła czy przewlekłej chrypki.

Ponadto syrop sosnowy można stosować w przypadku zachorowania na grypę (przyspiesza leczenie i łagodzi nieprzyjemne objawy), suchości w gardle (spowodowanej np. przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach) czy ogólnego osłabienia organizmu, chociażby podczas przesilenia jesiennego.

Syrop sosnowy przygotowany samodzielnie jest w 100% bezpieczny dla organizmu i można go podawać także dzieciom. Jeśli więc chcesz zacząć stosować medycynę naturalną w swoim domu, przygotowanie tego syropu będzie idealnym pierwszym krokiem.

Przepis na syrop sosnowy

Zacznij od zgromadzenia niezbędnych surowców. Oczywiście najważniejsze są młode pędy sosny, które powinno się zbierać wiosną. Jeśli czytasz ten poradnik zimą, to musisz poczekać kilka miesięcy z przygotowaniem syropu.

Oprócz pędów sosny będziesz potrzebować także:

  • Cukru,
  • Wody,
  • Zamykanego naczynia.

Pędy sosny oczyść z łusek, ale nie myj ich. Po oczyszczeniu ułóż pędy na dnie naczynia – rób to warstwami, każdą z warstw posypując cukrem. Dociskaj poszczególne warstwy, aby ciasno do siebie przylegały. Przykryj naczynie (nie zakręcaj) i odstaw na 4 tygodnie w jakimś ciepłym miejscu – może to być np. kuchenny parapet. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas przemieszać składniki, bo cukier musi się całkowicie rozpuścić.

Po około miesiącu możesz sprawdzić efekt. Syrop zbierający się na dnie naczynia powinien przybrać złocisty kolor. Przecedź go przez kawałek gazy i przelej do zamykanego naczynia. Syrop koniecznie przechowuj w ciemnym miejscu.

Jak podawać syrop z sosny?

Gotowy syrop zacznij pić już od późnego lata. To świetny sposób na wzmocnienie odporności. W czasie choroby zażywaj syrop częściej -  wystarczy 1 łyżeczka 3-4 razy dziennie w przypadku dorosłych i 1 łyżeczka 3 razy dziennie dla dzieci. Przekonasz się, że choroba minie znacznie szybciej, a Ty lepiej ją zniesiesz. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie