Poznaj skuteczne sposoby na prosaki

Piotr Kowalczyk
16.05.2018

Nieestetyczne, małe grudki na twarzy, których nie da się wycisnąć, to tak zwane prosaki. Ten problem kojarzymy przede wszystkim z maleńkimi dziećmi, ale coraz częściej narzekają na niego także osoby dorosłe. Walka z prosakami nie jest łatwa i zwykle wymaga interwencji kosmetologicznej. Podajemy sprawdzone metody radzenia sobie z tym defektem skórnym.

Jak powstają prosaki?

Prosaki najczęściej występują w okolicach oczu lub pod wargą. Nie są groźne, ale wyglądają nieestetycznie, szczególnie wtedy, gdy zaczynają tworzyć całe kolonie. Skóra pokryta prosakami jest szorstka, przypomina cerę trądzikową. Cysty, bo tym de facto są prosaki, można łatwo pomylić z pryszczami czy kaszakami. Różnica polega na tym, że nie da się ich wycisnąć.

Prosaki najczęściej występują u niemowląt. Zdarza się jednak, że zmagają się z nimi także osoby dorosłe: zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie ma żadnego konkretnego powodu, dla którego takie zmiany pojawiają się na skórze. Część dermatologów twierdzi, że to kwestia genów. Inni wskazują na błędy w codziennej pielęgnacji cery.

Prosaki powstają w momencie, gdy sebum produkowane przez gruczoły łojowe nie znajduje ujścia i gromadzi się pod skórą. Łój zaczyna się zbrylać, przez co nie można go po prostu wycisnąć, jak ma to miejsce w przypadku pryszczy. Należy tutaj zaznaczyć, że ten problem dermatologiczny nie jest zaraźliwy.

Walka z prosakami. Najlepiej w gabinecie kosmetologicznym

Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się prosaków, jednak okazują się one mało skuteczne. Jeśli ten problem bardzo Ci doskwiera, a w dodatku prosaków jest naprawdę dużo, to lepiej od razu umów się na wizytę w dobrym gabinecie kosmetologicznym.

Jedną z popularniejszych metod walki z prosakami jest ich nakłuwanie cienką igłą, dzięki czemu sebum może swobodnie wypłynąć na zewnątrz. Zabieg kosztuje około 50 złotych i nie wolno go przeprowadzać na własną rękę!

Bardzo skuteczna w walce z prosakami jest elektrokoagulacja. To zabieg wykorzystujący prąd elektryczny do usuwania zmian skórnych. Nie jest drogi, kosztuje do około 100 złotych, a przynosi naprawdę dobre efekty – także w walce z włókniakami.

Jeśli zależy Ci na szybkim i bardzo trwałym efekcie, to możesz zdecydować się na zabieg z użyciem lasera. Jest on niestety dość kosztowny, bo ceny startują od 100 złotych i rosną w zależności od skali problemu.

Niezłe efekty przynosi też tradycyjna mikrodermabrazja, którą można zastąpić peelingiem chemicznym. Nie polecamy natomiast metody wymrażania przy użyciu ciekłego azotu – jest ona bardzo bolesna, a w przypadku prosaków zlokalizowanych wokół oka może być też niebezpieczna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie