Skierowanie do lekarza specjalisty – co musisz o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
12.10.2017

Większość Polaków narzeka na państwową służbę zdrowia, głównie z powodu bardzo długich kolejek do lekarzy specjalistów. Problem leży w niskich limitach świadczeń finansowanych przez NFZ, co powoduje, że do niektórych specjalistów trzeba czekać w kolejce nawet kilkanaście miesięcy, a w skrajnych przypadkach kilka lat! Musisz pamiętać, że aby skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, w większości przypadków potrzebujesz najpierw skierowania.

Kto wypisuje skierowanie do lekarza specjalisty?

Może to zrobić zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i lekarz ze szpitalnej izby przyjęć czy SOR. Skierowanie zawsze musi być czymś uzasadnione – najczęściej jest to podejrzenie choroby lub chęć skonsultowania się ze specjalistą. W ten sposób np. lekarz ortopeda może skierować pacjenta po złamaniu nogi do dermatologa, ponieważ po zdjęciu gipsu na skórze pojawiły się niepokojące zmiany.

Kto nie potrzebuje skierowania?

Skierowania nie obowiązują w przypadku stanów nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, ponieważ te procedury nie są limitowane. Pacjent zostanie przyjęty do specjalisty niezwłocznie i bez dodatkowych formalności – nawet jeśli nie jest ubezpieczony.

Ponadto skierowaniami nie są objęte usługi lekarzy:

  • Dentystów,
  • Dermatologów i wenerologów,
  • Ginekologów i położników,
  • Onkologów,
  • Okulistów,
  • Psychiatrów.

Warto także wiedzieć, że skierowanie w żadnym wypadku nie jest wymagane od osób chorujących na gruźlicę, HIV, inwalidów wojennych, wojskowych, osób represjonowanych, kombatantów, cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, alkoholików, narkomanów, żołnierzy oraz pracowników, którzy wymagają leczenia w związku z zadaniami wykonywanymi poza granicami kraju.

Czy skierowanie do lekarza specjalisty traci ważność?

W większości przypadków nie, co wynika bezpośrednio z Ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowych ze środków publicznych. Nie oznacza to jednak, że pacjent po otrzymaniu skierowania może sobie spokojnie poczekać na „dogodny moment”. Przede wszystkim każdy dzień zwłoki przesuwa go w kolejce. Ponadto przychodnia widząc skierowanie z bardzo odległą datą wystawienia może kręcić nosem. Dlatego nie ma sensu czekać i najlepiej od razu się zarejestrować.

Istnieje także kilka wyjątków od powyższej reguły. Termin ważności dotyczy skierowania do szpitala psychiatrycznego – tutaj pacjent ma tylko 14 dni na zgłoszenie się do placówki, a jeśli nie zdąży, musi wnioskować o nowe skierowanie. Z kolei skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne obowiązuje przez 30 dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie