Uczulenie na słońce – przykra dolegliwość

Jerzy Biernacki
27.02.2017

Choć większość z nas kocha słońce i po długiej zimie łaknie jego ciepłych promieni, to są osoby, które nie mogą sobie na taką przyjemność pozwolić. Uczulenie na słońce jest coraz powszechniejszym rodzajem alergii, której przyczyny mogą być bardzo różne.

Czym właściwie jest alergia na słońce?

Alergia na słońce to po prostu nadwrażliwość (nie tylko skórna) na promieniowanie słoneczne. Wyróżnia się jej dwa typy:

  • Fotodermatoza idiopatyczna – jest to alergia wywołana pierwszym kontaktem z promieniami słonecznymi.
  • Fotodermatoza egzogenna – jest spowodowana kontaktem z różnymi substancjami, które wywołują nadwrażliwość na promienie słoneczne. Istnieją dwie grupy takich substancji: fototoksyczne i fotoalergiczne.

Jeśli chodzi o pierwszą postać uczulenia, to objawia się ona najczęściej wiosną, gdy po zimie następuje znaczny wzrost promieniowania słonecznego. Skóra pozbawiona odpowiedniej ilości melaniny bardzo źle reaguje na kontakt ze słońcem, czego klasycznymi objawami są m.in. pokrzywka i osutka świetlna.

Reakcję fototoksyczną wywołują najczęściej związki obecne w różnych kosmetykach, szczególnie perfumach, ale także leki (w tym środki antykoncepcyjne) i zioła (niekorzystne jest picie dziurawca). Pojawia się wówczas bolesna wysypka oraz zmiany skórne podobne do świądu.

Reakcja fotoalergiczna jest natomiast spowodowana defektem układu odpornościowego, który nieprawidłowo reaguje na działanie niektórych substancji uczulających, jak chociażby promienie UV czy fotohapten. Substancje te wchodzą w reakcję z białkami wytwarzając alergeny. W efekcie każdy następny kontakt ze słońcem będzie powodować przykre objawy, jak wysypka czy łuszczenie się skóry.

Warto wiedzieć

Alergia na słońce najczęściej dotyka osoby chorujące na bielactwo, toczeń rumieniowaty, a także mające bardzo jasną karnację.

Czy alergię na słońce można leczyć?

Można, a nawet trzeba, ponieważ objawy uczulenia są bardzo dokuczliwe, szczególnie latem. Najczęściej stosuje się maści z cynkiem (pomagają zasuszyć rany i łagodzą swędzenie). W przypadku wystąpienia objawów zaleca się także picie klasycznego wapna lub zażywanie odpowiednich leków. W ostrym przebiegu czasami konieczne jest włączenie zaawansowanej farmakoterapii – np. leków przeciwmalarycznych.

W leczeniu dobre efekty przynosi także fotochemioterapia, która polega na naświetlaniu skóry. Zabieg pomaga łagodzić skutki kontaktu z alergenem. Warto jednak podkreślić, że nie ma w 100% skutecznego leku na uczulenie na słońce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie