Warsztaty/seminarium "Szukać w odpowiednim miejscu i znaleźć jak najszybciej"

Krzysztof Jagielski
21.05.2015

Dla ofiary wczesne odnalezienie może znaczyć różnicę między życiem i śmiercią

Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego organizuje Warsztaty/Seminarium poświęcone tematyce osób zaginionych. Przedmiotem zajęć będzie prezentacja możliwości systemu opartego na mapach cyfrowych oraz specjalnemu oprogramowaniu wykorzystującego system nawigacji satelitarnej. Prace nad tym systemem trwały wiele lat i zostały właśnie wdrożone w służbę górską GP GOPR dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, jako jeden z najnowocześniejszych tego typów systemów w Europie

  • Zapraszamy zainteresowanych tą tematyką na zajęcia teoretyczne i praktyczne.

 

Zgłoszenia

Warsztaty odbędą się w dniu 09.09.2011. W Stacji Centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR. Ilość miejsc niestety jest ograniczona. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie potwierdzenia z GP GOPR wraz, z którym zostaną wysłane informacje szczegółowe.

Wstępne zgłoszenia uczestnictwa należy przesłać na adres warsztaty@gopr-podhale.pl.

  • Termin przyjmowania zgłoszeń do 31.08.2011.

 

Warsztaty/seminarium

W razie braku informacji lub informacji rozbieżnych, nie ścisłych, ograniczonych z różnych powodów Grupa Podhalańska GOPR posiłkuje się danymi statystycznymi i teoretycznymi na bazie, których może budować obszary do przeszukania. Dane te pochodzą z autentycznych akcji poszukiwawczych własnych jak i innych organizacji na świecie. Oparte są o badania dotyczące postępowania osób zaginionych w różnym terenie. Ilość badanych przypadków to ok. 50000, a ilość analizowanych akcji poszukiwawczych ok. 17000. Klasyfikowanie osób zaginionych odbywa się na podstawie wywiadu i jest umiejętnością, którą musi wykazać się ratownik planujący działania poszukiwawcze (planista). Wypracowanie odpowiednich pytań w wywiadzie osobowym dla poszczególnych grup osób zaginionych jest następnym punktem, który pozwoli prawidłowo zaplanować poszukiwania.

Osoby poszukiwane w chwili obecnej podzielone są na 41 grup. Podział ten jest dokonany na podstawie ich wieku, działalności, jaką wykonują, jednostki chorobowej, warunków terenowych i znacznej ilości powtarzających się przypadków.

W zależności od klasyfikacji poszukiwanej osoby planiści Grupy Podhalańskiej GOPR mogą użyć lub posiłkować się takimi narzędziami statystycznymi jak:

  1.     Odległość horyzontalna od punktu IPP
  2.     Kąt rozproszenia
  3.     Zmiany pozycji od IPP
  4.     Mobilność (poruszanie się) w godzinach
  5.     Lokalizacja
  6.     Przetrwanie
  7.     Scenariusz
  8.     Odchylenie od trasy


Następnym ważnym elementem pomagającym prowadzić prawidłowo akcję poszukiwawczą jest bieżąca analiza, ale również analiza po zakończeniu akcji. Aby prawidłowo można było ją dokonać ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zbierają odpowiednie dane z przeprowadzonej akcji, które następnie są przetwarzane, jako dane statystyczne. Wypracowanie odpowiednich kroków postępowania ratowników w czasie prowadzenia działań poszukiwawczych jest kolejną umiejętnością, która podnosi prawdopodobieństwo odnalezienia. Standardy takie wynikają ze statystyki i analiz poszczególnych akcji i są przypisane do poszczególnych grup ludzi poszukiwanych.

W planowaniu działań ratowniczych stosuje się różne narzędzia i metody. Ich różnorodność i łatwość w wykorzystaniu są cechami mającymi kluczowe znaczenie dla skuteczności podejmowanych działań. W Grupie Podhalańskiej rozpoczął pracę system wspomagania poszukiwań w ramach, którego powstało zaplecze informatyczne pozwalające wykorzystać GIS do poszukiwań oraz wyposażono ratowników i planistów w sprzęt najwyższej klasy. W Centrum Koordynacji Ratownictwa GOPR w Rabce zbudowana została serwerownia, będąca informatycznym sercem systemu. Na serwerze i komputerach zainstalowane jest oprogramowanie GIS firmy ESRI, służące do rozbudowanych analiz terenu (np. sieć dróg, potoków, zbiorników wodnych, pokrycie roślinnością, zabudowaniami, ukształtowanie terenu, zdjęcia lotnicze – ortofotomapy i inne) wspomagające podejmowanie decyzji podczas poszukiwań i innych działań ratowniczych. Możliwe także stało się wreszcie wykorzystanie danych statystycznych do analiz konkretnego terenu podczas działań, co pozwala wyznaczać strefy i obszary z matematyczną dokładnością. Stworzony został wysunięty w teren punkt dowodzenia (na samochodzie Land Rover), który dysponuje rozbudowanymi zasobami stacji ratowniczej (łączność, nawigacja, zasilanie, elementy zaplecza socjalnego i inne). Zespoły poszukiwawcze są monitorowane i ich pozycje są przekazywane zdalnie bezpośrednio do punktu dowodzenia, dzięki czemu prowadzący akcję ma w czasie rzeczywistym pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w terenie. Dzięki wykorzystaniu technologii mobilnych możliwe stało się zdalne (w terenie) rozdzielanie zadań i ich modyfikacja w trakcie akcji. Urządzenia służące do nawigacji (wyposażone w GPS palmtopy) są kolejnym narzędziem komunikacji pomiędzy punktem dowodzenia i patrolami. Duże usprawnienia pojawiły się także w pracy przewodników psów. Zostali wyposażeni w urządzenia lokalizujące i zapisujące pracę ich psów w terenie.

Tematy, jakie będą przedmiotem warsztatów

  1. Zachowanie się osób zaginionych:
    • Podział poszukiwanych na grupy w oparciu o schematy zachowań (np. dzieci, osoby starsze, turyści, rowerzyści itp)
    • Różnicowanie podejmowanych działań w zależności od grupy.
    • Analizy zachowań w praktyce poszukiwawczej (np. kogo i o co pytać w wywiadzie).
  2. Narzędzia statystyczne i statystyka w akcji poszukiwawczej.
    • Charakterystyka różnych danych wykorzystywanych do oszacowywania prawdopodobieństwa odnalezienia
    • Przykłady statystyk obliczonych w oparciu o dane z kilkunastu tysięcy poszukiwań
  3. Tyraliera, jako tradycyjna metoda - badania
  4. Skuteczne metody szczegółowego przeszukiwania terenu
  5. Narzędzia informatyczne wykorzystywane w poszukiwaniach:
    • Oprogramowanie GIS
    • Analiza terenu poszukiwań
    • Wyznaczanie obszarów o najwyższym prawdopodobieństwie odnalezienia
    • System zdalnego śledzenia patroli
    • Analizy skuteczności poszukiwań
    • Zajęcia praktyczne
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie