Woda w kolanie – co to właściwie oznacza?

Mariusz Siwko
22.09.2017

Określenie „woda w kolanie” jest stosowane dość powszechnie, a jednak niewiele osób rozumie jego znaczenie. Pojawienie się płynu w kolanie zawsze jest niepokojącym objawem, który powinien zostać jak najszybciej skonsultowany z ortopedą. Jakie są czynniki ryzyka? Jak leczy się dolegliwość nazywaną „wodą w kolanie”? Przeczytaj nasz artykuł.

Objawy

Kolano, a właściwie staw kolanowy, jest otoczone tzw. torebką maziową, w której znajduje się płyn. Uszkodzenie torebki powoduje wyciek płynu i jego zbieranie się pod powierzchnią skóry. W ten sposób tworzy się charakterystyczny „balon”, który utrudnia chodzenie, a czasami wręcz je uniemożliwia.

Kontuzję trudno jest przeoczyć. Pojawia się wyraźny obrzęk wokół kolana, a skóra jest bardzo ciepła. Do tego dochodzi silny ból, z czasem także niemożność zgięcia nogi w kolanie, a w efekcie jej unieruchomienie. Pacjent nie może chodzić, kucać, ma problem z siadaniem i kładzeniem się. Ból z każdą godziną narasta, często wokół kolana zaczyna się pojawiać zasinienie.

Przyczyny kontuzji

Pojawienie się wody w kolanie jest konsekwencją stanu zapalnego spowodowanego najczęściej zwykłym przeciążeniem. Jest to typowa kontuzja sportowców, których stawy kolanowe są bardzo narażone na zwichnięcie, stłuczenie czy nadwyrężenie. Szczególnie dotyczy to: narciarzy, koszykarzy, piłkarzy, tenisistów, rolkarzy i rowerzystów.

Co ciekawe na tego typu kontuzję narażone są też osoby, które w ogóle nie uprawiają sportu. Chodzi tutaj głównie o ludzi z nadwagą, otyłych, w podeszłym wieku. U nich występuje silny ucisk na staw kolanowy, co często prowadzi do przeciążenia i uszkodzenia torebki maziowej.

W rzadszych przypadkach zbieranie się wody w kolanie jest konsekwencją zakażenia wirusami lub bakteriami. Wówczas jest to forma reakcji obronnej organizmu.

Woda w kolanie może być objawem groźnej choroby

U niektórych pacjentów zbieranie się wody w kolanie ma charakter nawrotowy, ale bez wyraźnej przyczyny. Wówczas lekarz może zacząć podejrzewać poważną chorobę, którą muszą oczywiście potwierdzić (lub ją wykluczyć) dokładne badania. Wśród tych chorób najczęściej wymienia się:

  • Torbiele,
  • Dnę moczanową,
  • Nowotwory,
  • Zapalenie kości,
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.

Dlatego tej przypadłości nie należy bagatelizować i trzeba ją jak najszybciej skonsultować z lekarzem, nawet jeśli pacjent podejrzewa, że jest to objaw zwykłej kontuzji lub przeciążenia.

Leczenie

Zdiagnozowanie kontuzji jest możliwe po wykonaniu zdjęcia RTG. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, lekarz przystąpi do punkcji kolanowej, czyli zabiegu usunięcia nadmiaru płynu z kolana. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – polega on na wprowadzeniu igły w tkankę i odciągnięciu wody przy pomocy strzykawki.

Jeśli kolor płynu budzi zastrzeżenia, lekarz wysyła jego próbkę do badania – najczęściej w celu potwierdzenia lub wykluczenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz dny moczanowej (objawem tych chorób jest żółty płyn).

Jeśli do kontuzji dojdzie w domu, to przed udaniem się do szpitala warto zastosować prostą metodę łagodzącą ból i obrzęk – wystarczy przyłożyć do kolana ręcznik nasączony octem lub schłodzony liść kapusty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie