Zapalenie mieszków włosowych – objawy, przyczyny i leczenie

Marek Szydełko
26.09.2016

Zapalenie mieszków włosowych jest mało znaną, ale dość poważną chorobą skóry, która nieleczona może przynieść nieprzyjemne konsekwencje, włącznie z rozwojem czyraka. Gdy na skórze pojawiają się dziwne krostki wypełnione płynem surowiczym, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Przeczytaj, czym jest ta choroba i jak ją skutecznie wyleczyć.

Zapalenie mieszków włosowych – brzmi niewinnie, ale jest groźne

Na początek trzeba wyjaśnić, czym właściwie są mieszki włosowe. To kanały rozmieszczone w skórze, które stanowią zaczyn włosów. Mieszki są połączone z gruczołami łojowymi – produkowane przez nie sebum tworzy płaszcz lipidowy chroniący skórę przed podrażnieniami. Jeśli z jakichś powodów dojdzie do uszkodzenia mieszków, łój nie będzie mieć ujścia. Pojawi się stan zapalny, którego objawem jest wystąpienie licznych krost wypełnionych ropą, świąd czy ból.

Pamiętaj

Zmian nie wolno lekceważyć, a tym bardziej nie należy wyciskać płynu surowiczego. Powoduje to tylko powstawanie nowych krost i pogłębienie stanu zapalnego.

Przyczyny choroby

Zapalenie mieszków włosowych może mieć charakter infekcyjny i nieinfekcyjny. W pierwszym przypadku wina leży po stronie bakterii wywołujących zakażenie – najczęściej są to paciorkowiec i gronkowiec złocisty. Obie bakterie bytują w ludzkim organizmie, ale w momencie osłabienia odporności mogą wywołać stan zapalny.

Pamiętaj

Infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych można się nabawić podczas kontaktu ze skażoną wodą, np. na basenie czy w publicznym jacuzzi.

Dużo częściej spotyka się jednak nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych. Można się go nabawić podczas zwykłego golenia twarzy czy depilacji. Ostrze uszkadza mieszki, co wywołuje stan zapalny. Każde kolejne golenie tylko pogłębia problem.

Do zapalenia mieszków włosowych można też doprowadzić stosując nieodpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, bogate w sztuczne barwniki i substancje zapachowe, działające na skórę bardzo drażniąco i wywołujące stany zapalne.

Czynnikiem wywołującym nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych są też niektóre leki oraz urazy mechaniczne (otarcia skóry, otwarte rany).

Konieczne szybkie leczenie

Rozpoznania zapalenia mieszków włosowych zawsze dokonuje dermatolog. Zwykle objawy są na tyle czytelne, że nie ma żadnych wątpliwości. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia. Lekarz przepisze antybiotyki i maści przeciwbakteryjne, które stosuje się miejscowo. W trakcie leczenia trzeba też zrezygnować z depilacji i golenia twarzy.

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej występuje na twarzy, karku i udach. Charakterystyczne krostki mogą się jednak pojawić w dowolnym miejscu. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ nieleczone zapalenie będzie się pogłębiać przechodząc w stan przewlekły, który jest prostą drogą do nabawienia się  bardzo groźnych chorób skóry: czyraka i figówki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie