Zawał można przewidzieć miesiąc wcześniej!

Zawał mięśnia sercowego jest jednym z głównych zabójców Polaków. Co roku na atak serca umiera około 200 000 osób. Najgorsze jest to, że choroba dotyka coraz młodszych ludzi, na co największy wpływ ma stres, niehigieniczny tryb życia i zła dieta. Większość osób wie, jak rozpoznać symptomy zawału. Okazuje się jednak, że atak serca można przewidzieć na miesiąc wcześniej – właśnie z takim wyprzedzeniem organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Poznaj je.

Powtarzające się duszności

Jeśli do tej pory Ci się nie zdarzały, a obecnie odczuwasz duszności nawet w niezbyt upalny dzień, to może być pierwszy sygnał świadczący o zbliżającym się zawale. Koniecznie obserwuj swój organizm. Duszności są efektem zwężania światła tętnic, co powoduje mniejszy przepływ krwi. Konsekwencją będzie atak serca. Zgłoś się do lekarza!

Przewlekłe zmęczenie

Niedokrwione serce nie może pracować z optymalną wydajnością, co natychmiast przekłada się na pogorszenie kondycji całego organizmu. Możesz przez to czuć uporczywe zmęczenie, nawet mimo wypoczywania i wysypiania się. Jeśli zauważasz, że nawet zwykłe czynności domowe powodują Twoje wyczerpanie, skonsultuj to z lekarzem. Jest to szczególnie symptomatyczny objaw w przypadku ludzi młodych, którzy dotąd cieszyli się sporą energią i dobrą formą.

Powtarzające się przeziębienie

Do tej pory byłeś okazem zdrowia i nie łapały Cię żadne infekcje, a teraz kolejny już raz narzekasz na przeziębienie? Gwałtowny spadek odporności także jest sygnałem mogącym zwiastować nadejście  zawału mięśnia sercowego. Zauważ, że wiele osób tuż przed atakiem serca uskarża się na kaszel, łamanie w kościach, gorączkę i inne objawy typowe dla grypy.

Ucisk w klatce piersiowej

Jeśli po raz kolejny zdarzyło Ci się poczuć nieprzyjemny ucisk, a nawet ból w klatce, który promieniuje do lewej pachy i ramienia, to masz do czynienia z klasycznym zwiastunem zawału. Nie bagatelizuj tego i koniecznie zgłoś się do lekarza, który zleci badanie EKG. Ból zawałowy może utrzymywać się przez około kwadrans. Często towarzyszą mu nudności, ucisk w plecach, wrażenie ściśniętego żołądka czy sztywność szczęki.

Zawroty głowy

Jest to spowodowane zmniejszonym dopływem krwi do mózgu, co wiąże się z niewydolnością serca. Bezpośrednio przed zawałem możesz też zauważyć u siebie zimne poty, które łatwo jest zrzucić na karb przeziębienia czy grypy. Tymczasem to także jeden z objawów zbliżającego się zawału mięśnia sercowego.

Kumulacja tych objawów nie powinna już pozostawić cienia wątpliwości – organizm ostrzega Cię przed najgorszym! Jeśli w porę zareagujesz i zgłosisz się do lekarza, być może uratujesz sobie życie. Nie przechodź obok tych sygnałów obojętnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.