Chomik jako prezent dla dziecka? 5 powodów, dla których to bardzo zły pomysł

Chyba każdy rodzic choć raz był nagabywany przez dziecko pytaniem o możliwość posiadania jakiegoś zwierzątka. Jeśli pies czy kot nie wchodzą w grę, a rybka wydaje się zbyt mało towarzyska, wybór zwykle pada na chomika. To sympatyczne zwierzątko jest mało kłopotliwe w hodowli, ale wbrew pozorom kupno chomika na prezent dla dziecka wcale nie musi być najlepszym pomysłem. Dlaczego? Poznaj 5 najważniejszych argumentów.

  1. Chomik nie jest najbardziej towarzyskim zwierzątkiem świata – a dzieci, jak wiadomo, chcą mieć bliski kontakt z pupilem. Tymczasem chomiki najchętniej zakopują się w trocinach lub spędzają czas na spaniu. Dziecko może się tym szybko zniechęcić i zapomnieć o opiece nad pupilem.
  2. Chomik to jednak nie pies – jeśli dziecko usilnie prosi o psa lub kota, a dostaje chomika, to na pewno będzie rozczarowane. Owszem, wiele maluchów ucieszy się z takiego prezentu, jednak jeśli chomik nie znajdował się na „liście życzeń”, to może dojść do tego, że dziecko będzie go kompletnie ignorować.
  3. Krótki żywot – chomiki w domowych warunkach żyją średnio 2-3 lata. To bardzo krótko. Dlatego jeśli dziecko jest jeszcze małe, warto poważnie pomyśleć o tym, czy rodzice chcą mu fundować ból związany z rozstaniem z przyjacielem. Śmierć chomika jest ciężkim przeżyciem dla każdego dziecka.
  4. Sporo obowiązków – z których część będzie na pewno wymagać pomocy kogoś dorosłego. Czy rodzice mają na to czas? Dziecko na pewno nie poradzi sobie z dokładnym umyciem klatki. Maluch może mieć problem z wymianą ściółki i nie powinien mieć kontaktu z nieczystościami zostawionymi przez chomika. To powoduje, że opieka nad zwierzakiem rozłoży się na wielu domowników.
  5. Hałas – chomiki prowadzą nocny tryb życia, co może być bardzo uciążliwe dla domowników, w tym dla dziecka. Jeśli klatka będzie ustawiona w pokoju malucha, to zwierzak rzeczywiście może zakłócać sen dziecka, szczególnie małego.

Dlatego zanim zdecydujesz się zrobić dziecku niespodziankę i kupić mu chomika, kilkakrotnie przemyśl tę decyzję i weź pod uwagę przytoczone przez nas argumenty. Pamiętaj, że mówimy o żywym zwierzęciu, którego nie należy traktować jak zabawki.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.