Co zrobić, gdy papuga ulegnie wypadkowi?

Mateusz Nowak
12.01.2018

Papugi hodowlane dość rzadko doznają ciężkich kontuzji. Nie można jednak tego całkowicie wykluczyć. Pupil potrafi sobie zrobić krzywdę w najmniej spodziewanej sytuacji, zwykle podczas swobodnego latania po pokoju czy zbyt intensywnej zabawy w klatce. Co należy zrobić w momencie, gdy papuga już ulegnie wypadkowi? Schemat postępowania zależy od rodzaju urazu.

Wstrząśnienie mózgu

Do wstrząśnienia mózgu może dojść w sytuacji, gdy swobodnie latająca papuga uderzy z całym impetem w szybę, ścianę czy inny przedmiot znajdujący się na drodze lotu. Jest to bardzo niebezpieczne i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pierzastego przyjaciela.

Jeśli zauważysz wypadek, to przede wszystkim nie panikuj. Pozwól papudze znaleźć miejsce odpoczynku. Najważniejsze jest unieruchomienie ptaka – można to zrobić poprzez ciasne zawinięcie pupila w ręcznik czy miękką ściereczkę. Tak zabezpieczoną papugę możliwie szybko zawozimy do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Jeszcze lepiej będzie wezwać lekarza do domu, co zaoszczędzi papudze stresu związanego z podróżą.

Złamanie pióra rosnącego

Jest to bardzo dokuczliwa kontuzja, do której może dojść w niemal dowolnej sytuacji – najczęściej podczas zabawy czy nieuważnego lotu. Złamane pióro rosnące mocno krwawi, dlatego najważniejsze jest zatamowanie wycieku płynu. Jak to zrobić?

Wystarczy użyć zwykłej nitki. Jedna osoba powinna przytrzymać zwierzaka, a druga w tym czasie zawiązać supeł powyżej miejsca uszkodzenia pióra. Zatamowanie krwawienia powinno pomóc i po kilkudniowej rekonwalescencji ptak wróci do dawnej formy.

Złamanie pazura

Kolejna kontuzja, która jest bardzo kłopotliwa w leczeniu, bo powoduje obfite krwawienie i dyskomfort u papugi. Zatamowanie wycieku płynu jest trudniejsze niż w przypadku złamanego pióra. Tutaj najskuteczniejsza będzie zasypka z nadmanganianu potasu – powinien ją mieć w domu każdy hodowca papug.

Jeśli akurat nie dysponujesz tym środkiem, sięgnij po zwykłą wodę utlenioną. Skutecznie tamuje krwawienie, a także oczyszcza ranę i nie dopuszcza do wdania się zakażenia. Najlepiej będzie robić to w dwie osoby, bo ptak może się wyrywać, a nawet zachowywać się agresywnie.

Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy kontuzjowanej papudze jest bardzo ważne, bo może mieć kluczowe znaczenie dla długości okresu rekonwalescencji oraz późniejszej formy pupila. Nie bój się tego, ale jeśli czujesz, że nie dasz sobie rady, po prostu wezwij weterynarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie