Co zrobić z chomikiem, gdy rodzina jedzie na wakacje?

Z takim problemem prędzej czy później zmierzy się każdy właściciel zwierzątka domowego, także chomika. Problem z tymi gryzoniami jest taki, że chomiki bardzo źle znoszą podróże. Są płochliwe, więc każdy hałas, nowy zapach, obcy głos, może spowodować u nich poważne problemy zdrowotne. Dlatego w miarę możliwości należy unikać zabierania chomika ze sobą na wakacje. Co w takim razie zrobić z małym przyjacielem? Oto najpopularniejsze rozwiązania.

Zostawić samego w domu

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie złe wyjście. Chomiki, w odróżnieniu od np. psa czy kota, nie mają potrzeby stałego kontaktu z opiekunem i świetnie zajmują się same sobą. Oczywiście w pewnych rozsądnych granicach. Jeśli wyjazd ma trwać 2-3 dni, to zostawienie chomika bez opieki nie stanowi wielkiego problemu i można się na to zdecydować.

Należy jedynie zadbać o to, aby chomik miał dostateczny zapas jedzenia i wody. Miseczki muszą zostać przymocowane w taki sposób, aby gryzoń nie mógł wyrzucić ich zawartości.

Zostawić w domu, ale pod opieką kogoś zaufanego

Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które umożliwia rodzinie spokojny wyjazd na nawet dwutygodniowe wakacje. Jeśli ktoś znajomy zgodzi się na to, aby co np. 2 dni odwiedzać chomika i uzupełniać jego zapasy, to należy się zdecydować właśnie na tę opcję. Zaoszczędzi to zwierzęciu stresów związanych z podróżą lub czasową przeprowadzką i da gwarancję, że chomik będzie pod dobrą opieką.

Oddać na przechowanie

Tutaj do wyboru jest kilka opcji. Można skorzystać z oferty miejscowego hotelu dla zwierząt, czego jednak nie polecamy – nie tylko z uwagi na koszty, ale także fakt, że chomik znajdzie się w kompletnie obcym środowisku i może to bardzo źle znieść.

Lepszym wyjściem będzie natomiast poproszenie o pomoc kogoś z rodziny, a najlepiej sąsiadów. Chomik nie będzie musiał przeżywać trudów podróży, a zapach własnej klatki zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.

Rada

Aby przygotować zwierzę do czasowej przeprowadzki, warto kilka dni przed wyjazdem stopniowo zapoznawać go z osobą, która będzie jego opiekunem.

Jeśli żadna z tych opcji, z różnych powodów, nie wchodzi w grę, to zostaje tylko zabranie chomika ze sobą. Nie jest to szczególnie uciążliwe dla właścicieli, a hotele czy pensjonaty raczej nie robią problemów z powodu tak małych zwierzaków trzymanych w klatce. To rozwiązanie należy jednak zawsze traktować jako ostateczność.

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.