Czy papugi zawsze są hałaśliwe?

Mariusz Siwko
18.05.2018

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie rezygnują z posiadania papug, jest krążąca opinia na temat wyjątkowej hałaśliwości tych ptaków. Fakt, papugi lubią sobie „pogadać”, a przoduje w tym konura. Nie jest jednak prawdą, że każda papuga będzie wydobywać z siebie nieznośne dźwięki i doprowadzać tym do szału zarówno domowników, jak i sąsiadów. Wszystko zależy od podejścia opiekuna, czyli od właściwego wychowania pierzastego przyjaciela.

Najważniejszy jest odpowiedzialny wybór papugi

Tak naprawdę o tym, czy papuga będzie hałaśliwa czy też nie, możemy zdecydować na etapie jej zakupu. Podstawowym błędem jest nabycie papugi w sklepie zoologicznym lub od prywatnego właściciela, który nie jest w stanie nic powiedzieć na temat jej przeszłości.

Aby mieć szansę na zyskanie spokojnego, zrównoważonego i cichego przyjaciela, bezwzględnie należy wybrać papugę ręcznie wykarmioną i młodą. Jeśli będziesz jej pierwszym właścicielem, to możesz zrobić wszystko, by uniknąć nieprzyjemnych hałasów.

Jak nie zachęcać papugi do gadania i skrzeczenia?

Kluczowe są pierwsze dni następujące po tym, jak papuga trafia do nowego domu. Jest to czas, w którym zwierzak oswaja się ze środowiskiem i zaczyna „testować” swoich opiekunów. Może się zdarzyć, że ptak drugiego czy trzeciego dnia obudzi się rano i zacznie głośno nawoływać domowników. Jeśli Ty lub np. dzieci zareagujecie na to i zaprosicie papugę do zabawy, to jesteście „ugotowani”. Ptak w przyszłości wielokrotnie wykorzysta ten sam fortel.

Kolejną ważną sprawą jest nieuleganie presji, jaką papuga będzie wywierać na domownikach przy pomocy krzyku. Jeśli wyjdziesz z pomieszczenia, w którym znajduje się klatka, a ptak w tym momencie zacznie się głośno zachowywać, nie reaguj. Spokojnie poczekaj, aż papuga się uspokoi i dopiero wtedy do niej wróć.

Pamiętaj!

Papugi są szalenie inteligentne i bez problemu potrafią ocenić, które zachowania się im opłacają. Jeśli ptak uzna, że warto krzyczeć, by coś dostać, będzie to robić już zawsze.

Podsumowując: na hałaśliwość papugi największy wpływ ma wychowanie. Właściciel musi się tutaj wykazać daleko idącą konsekwencją i absolutnie nie utwierdzać pupila w przekonaniu, że krzyki pozwalają osiągnąć zamierzony cel. Każdą papugę, nawet osławioną konurę, da się wychować na spokojnego, cierpliwego przyjaciela. Trzeba tylko chcieć!

-

Ciekawym rozwiązaniem personalizacji produktów jest mojamiska.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie