Jak długo żyją papugi?

Antoni Kwapisz
27.02.2017

To podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy przyszły właściciel papugi. Problem w tym, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Tak jak nie można określić granicznego wieku życia człowieka (bo zależy to od zbyt wielu zmiennych), tak samo nie można stwierdzić, jak długo żyją papugi. Warto jednak sięgnąć do statystyk dla poszczególnych gatunków.

Chcesz przyjaciela na resztę życia? Wybierz kakadu

Kakadu żółtolice i kakadu białoczube powszechnie są uważane za najbardziej długowiecznych przedstawicieli papuziego gatunku. Te ptaki w optymalnych warunkach potrafią dożyć 100 lat. Podobnie długo żyją ararauny. To dobra informacja dla potencjalnego właściciela, który chce mieć dużą szansę na to, że ptak zostanie z nim na długie lata.

Z drugiej jednak strony kupno np. kakadu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i umiejętnością przewidywania. Trzeba bowiem założyć, że ptak przeżyje właściciela. Co się wtedy z nim stanie? Czy ktoś z rodziny się nim zaopiekuje?

Dlatego wspomniane gatunki papug bardzo rzadko goszczą w domach prywatnych hodowców. Lepszym wyborem dla osób, które szukają przyjaciela na długie lata, będzie natomiast ara, której średni okres życia wynosi 40-50 lat. Podobnie długo żyją amazonki, kakadu i żako. Nieco krócej na tym świecie zostają Afrykanki (średnio 30 lat), nimfy i rozelle (do około 20 lat).

Warto widzieć

Wyborem na krótki czas będą natomiast te najpopularniejsze gatunki ptaków: papużki faliste i papużki nierozłączki, które w domowych warunkach przeżywają do 7-10 lat.

Liczą się genetyczne uwarunkowania i troskliwa opieka

Statystyczny wiek życia przedstawicieli poszczególnych gatunków nie ma aż tak dużego znaczenia. Na to, jak długo będziemy cieszyć się obecnością pierzastego przyjaciela, wpływ ma wiele innych czynników. Przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeśli papuga pochodzi z legalnej, profesjonalnej hodowli, to nowy właściciel powinien znać jej rodziców i wiedzieć, czy ptak nie jest obciążony chorobami genetycznymi.

Pamiętaj

Niedopuszczalne i bardzo groźne dla papugi jest także krzyżowanie ze sobą rodzeństwa, na co decydują się głównie pseudohodowcy.

Oczywiście największy wpływ na długowieczność papugi ma sam właściciel. Zapewniając ptakowi dobre warunki, właściwe odżywianie, a przede wszystkim dbając o to, by papuga nie spędzała całych dni w samotności, można liczyć na to, że przyjaciel przeżyje długie lata w bardzo dobrej kondycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie