Samotna papuga? Jak do tego nie dopuścić?

Mateusz Nowak
16.08.2016

Papugi nie znoszą samotności. W naturalnym środowisku zawsze żyją w grupie, a w domu momentalnie przywiązują się do człowieka i traktują domowników jak własne stado. Papuga zostawiona sama ze sobą ciężko ten fakt akceptuje, co może objawiać się apatią, utratą apetytu, nawet agresją. Dlatego właściciel musi minimalizować stres swojej papugi związany z jej samotnością. O czym należy pamiętać? Oto 5 praktycznych rad.

  1. Przyzwyczajaj papugę do samotności – jeśli np. kupiłeś papugę w wakacje i wiesz, że niedługo będzie musiała spędzać całe dnie sama, to stopniowo ją do tego przyzwyczajaj. Zostawiaj ją samą na około godzinę dziennie, stopniowo wydłużając ten czas.
  2. Dbaj, aby papuga miała kontakt z wieloma domownikami – papuga zawsze wybiera sobie jedną osobę, z którą jest najsilniej związana, ale to nie oznacza, że inni domownicy mają unikać z nią kontaktu. Im więcej osób będzie zajmować się ptakiem, tym lepiej zniesie ona w przyszłości dłuższą rozłąkę z właścicielem.
  3. Jeśli chcesz oddać papugę na wakacje, przyzwyczaj ptaka do nowego opiekuna – papugi przywiązują się do ludzi, nie do miejsc, dlatego z reguły jest im obojętne, gdzie się znajdują. Jeśli więc planujesz wakacyjny wyjazd i chcesz powierzyć opiekę nad papugą komuś znajomemu, poproś tę osobę, aby wcześniej choć kilka razy odwiedziła ptaka, pobawiła się z nim, dała mu jedzenie. To bardzo pomoże.
  4. Kup drugą papugę – jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy papuga ma na całe dnie zostawać sama. Dwa ptaki nie będą się nudzić, znajdą sobie wspólne zajęcie, „porozmawiają” sobie. Owszem, opieka nad dwiema papugami jest bardziej uciążliwa, ale przynajmniej zyskujemy pewność, że pupil nie cierpi z powodu samotności.
  5. Nie ignoruj papugi, gdy pojawi się nowy członek rodziny – papugi są z natury bardzo zazdrosne i widząc, że opiekun więcej czasu poświęca dziecku czy innemu zwierzakowi, potrafią się śmiertelnie obrazić i być agresywne. Dlatego nigdy nie zaniedbuj swojego przyjaciela, dawaj mu wyrazy sympatii i nie ignoruj jego potrzeb, nawet jeśli masz trochę mniej czasu.

Samotna papuga przeżywa psychiczne katusze, co może się odbić na jej zdrowiu i znacznie pogorszyć jej relacje z właścicielem. Nie dopuść więc do tego – nasze rady Ci w tym pomogą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie