Wolny wybieg dla chomika? Świetny pomysł, ale uwaga na zagrożenia. 5 rad dla właścicieli

Piotr Kowalczyk
19.09.2016

Chomiki są zwierzętami bardzo aktywnymi, dlatego stale zamknięte w ciasnej klatce szybko stają się nieszczęśliwe, apatyczne i chorowite. Dlatego każdy właściciel chomika powinien przygotować wolny wybieg dla swojego pupila. Można go zorganizować w pokoju i pozwalać chomikowi spędzać w nim czas przez nawet kilka godzin dziennie. To świetny sposób na zadbanie o kondycję pupila i zapewnienie mu odrobiny radości. Trzeba jednak pamiętać o niebezpieczeństwach, z jakimi chomik może się zetknąć. Jak przygotować wolny wybieg dla zwierzaka? Oto 5 najważniejszych rad.

  1. Odpowiednie podłoże – chomik podczas biegania używa pazurków, które pomagają mu utrzymać równowagę. Dlatego należy zadbać, aby pupil miał do dyspozycji miękkie podłoże. Idealny będzie dywan lub wykładzina, ewentualnie tekturowa mata. Najgorsze są płytki i panele – chomik będzie się na takim podłożu ślizgać, co może się skończyć kontuzją.
  2. Ograniczenie wybiegu – wybiegiem dla chomika nie może być cały pokój. Z prostego powodu: to sprytne zwierzę na pewno znajdzie sobie jakąś kryjówkę, w której trudno będzie go znaleźć. Dlatego przygotowując wybieg dobrze jest wyznaczyć pupilowi granice swobody, wykonać bandy np. z zeszytów, przez które nie będzie mógł się wydostać.
  3. Uwaga na rośliny! - przestrzeń, po której ma biegać chomik, musi być wolna od wszelkich roślin. Wiele gatunków domowych stanowi dla zwierzaka śmiertelne zagrożenie. Przykładem jest chociażby popularny fikus. Jeśli chomik skosztuje rośliny, to może się to dla niego bardzo źle skończyć.
  4. Usunięcie kabli i przewodów – chomik nie może mieć dostępu do żadnych urządzeń elektrycznych, a już szczególnie podłączonych do prądu przewodów. Gryzoń na pewno z przyjemnością zabierze się za obgryzanie izolacji, co skończy się zwarciem, a może nawet porażeniem zwierzaka. Dlatego przed wypuszczeniem chomika na wolność trzeba się upewnić, że jego zasięgu nie znajdują się żadne przewody i kable. Dobrze będzie też zabezpieczyć kontakty i rozgałęźniki.
  5. Dobre zabezpieczenie wybiegu – chomik to spryciarz, który w genach ma zakodowane szukanie drogi ucieczki. Nie ważne, jak bardzo jest przywiązany do domowników: na pewno nic nie przeszkodzi mu w zakosztowaniu wolności, jeśli tylko trafi mu się taka okazja. Dlatego trzeba mieć absolutną pewność, że wybieg jest szczelny. Nie można zostawiać otwartych okien i drzwi.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o sytuacji, gdy w domu mieszkają inne zwierzęta. Chomik na wybiegu nie może być narażony na niebezpieczeństwo kontaktu ze swoim naturalnym wrogiem, np. kotem. Cało z takiego spotkania wyjdzie tylko kot.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie