Jak oswoić papugę z ludzkim dotykiem?

Antoni Kwapisz
20.11.2017

Papugi to ptaki wręcz uwielbiające kontakt z człowiekiem. Ich miłość do właściciela nie wybucha jednak natychmiast. Zwierzę musi się najpierw przekonać, że ten osobnik po drugiej stronie klatki ma dobre zamiary i rzeczywiście zamierza stworzyć jej możliwie idealne warunki do życia. Dlatego na początku fizyczny kontakt z papugą jest dość ograniczony. Aby nie przestraszyć pupila i nie zniechęcić go do siebie, należy bardzo ostrożnie oswajać papugę z dotykiem.

Powoli

Słynna maksyma „Spiesz się powoli” ma niezwykłe wręcz zastosowanie w przypadku opieki nad papugą. Ptak, który jeszcze Cię nie zna, musi się najpierw przekonać, że może Ci zaufać. Bez tego nie nawiąże z Tobą żadnej głębszej relacji. Dlatego w pierwszych dniach po przyniesieniu papugi do domu, skup się na tym, aby nie zrobić jej krzywdy i nie zmuszaj jej do niczego.

Rada

Absolutnie nie stosuj promowanych na różnych forach internetowych metod w stylu zakładania papudze szelek, aby zmusić ją do bliskości. Takie „przełamywanie lodów” przyniesie wyłącznie odwrotny skutek.

Bardzo duże znaczenie dla tempa oswajania papugi z ludzkim dotykiem ma to, skąd pochodzi ptak. Jeśli jest to zwierzę starsze, wychowane w wolierze, to proces akceptowania nowego właściciela będzie z pewnością przebiegać znacznie dłużej. Dlatego zawsze zachęcamy do zakupu papugi w możliwie najmłodszym wieku, ręcznie wykarmionej i z profesjonalnej hodowli.

Pierwsze dotykanie

Jeśli papuga była i nadal ma być karmiona ręcznie, nie będzie żadnego problemu z przełamaniem pierwszych lodów i ptak dość szybko pozwoli Ci się dotykać. Stopniowo przechodź od przytrzymywania do głaskania, a następnie już do pieszczot – te warto wprowadzać w momencie, gdy papuga bez zawahania siada Ci na przedramieniu czy ramieniu.

W przypadku młodej, ale niewykarmionej ręcznie papugi, proces oswajania będzie nieco trudniejszy i bardziej czasochłonny. Na początek poprzestań na podawaniu ptakowi czegoś, co może łatwo zaakceptować, np. piórka. Nie podawaj natomiast dłoni, bo może się to skończyć agresywną reakcją ze strony papugi.

Rada

Na początkowym etapie nie chwytaj papugi za ogon. Ptaki bardzo tego nie lubią i akceptują takie pieszczoty wyłącznie w przypadku bliskiej zażyłości z właścicielem.

Warto poświęcić trochę czasu na początkowe oswojenie pierzastego pupila z dotykiem. Przekonasz się, że po pewnym czasie ptak sam zacznie się domagać kontaktu oraz przeróżnych pieszczot, a to jest już bardzo przyjemne dla obu stron.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie