Jak pomóc chomikowi przetrwać upały? 8 praktycznych porad

Jerzy Biernacki
01.08.2016

Choć chomiki w naturalnym środowisku żyją na stepach i pustyniach, to słabo znoszą bardzo wysokie temperatury. Szczególnie te trzymane w klatkach. Taki domowy chomik nie może się przecież schować w chłodnej norce. Tutaj ważną rolę do odegrania ma właściciel, który musi zadbać o to, aby pomóc chomikowi przetrwać upały. Jak to zrobić? Podpowiadamy 8 sposobów.

  1. Dobrze wywietrz pokój, w którym mieszka chomik – wcześniej jednak wynieś klatkę do innego pomieszczenia, bo przeciąg może doprowadzić chomika do przeziębienia, które bywa kłopotliwe w leczeniu.
  2. Zasłoń okna w pokoju – wówczas pomieszczenie nie będzie się aż tak nagrzewać.
  3. Włóż kostki lodu do klatki – to obniży temperaturę w klatce. Najlepiej jest skorzystać z wkładów do lodówek turystycznych, których chomik nie będzie w stanie przegryźć. Niezłe są też kostki lodu włożone do jutowego woreczka. Ważne, aby nie dopuścić do całkowitego rozpuszczenia kostek lodu, bo spowodowałoby to zalanie ściółki.
  4. Coś ceramicznego lub kamiennego – do klatki warto włożyć np. płaski kamień lub denko od doniczki. Chomik na pewno chętnie się na tym położy, aby schłodzić organizm.
  5. Skrócenie sierści – może pomóc, gdy w domu panuje bardzo wysoka temperatura. Chomiki żyjące w klatce często nienaturalnie zarastają, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby skrócić sierść.
  6. Otwarcie okna na noc – w nocy, gdy temperatura jest niższa, warto pozwolić chomikowi odetchnąć świeżym powietrzem. Pamiętaj jednak, aby wówczas przykryć klatkę cienki płótnem lub włożyć chusteczki higieniczne między szczebelki – w ten sposób ochronisz chomika przed przeciągiem.
  7. Lekka dieta – w trakcie upałów lepiej zrezygnować z karmienia chomika kalorycznymi orzechami i postawić na lekkie ziarna czy nasiona. Gryzoń nie potrzebuje bowiem aż tak dużej dawki energetycznej – staje się leniwy i mniej ruchliwy. Dieta na upały powinna być bogata w owoce i warzywa.
  8. Częsta wymiana wody w poidełku – podczas upałów woda w poidełku szybko się nagrzewa, a to może spowodować rozwój glonów. Dlatego wymieniaj płyn przynajmniej co 2-3 godziny. Dbaj też, aby chomik jak najczęściej pił. Możesz go do tego zachęcić dodając do wody odrobinę miodu i soku z cytryny.

Warto pamiętać, że chomik – tak jak człowiek – może doznać udaru cieplnego, co w skrajnym przypadku skończy się jego śmiercią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie