Jak pomóc psu przetrwać upały?

Krzysztof Jagielski
26.07.2017

W upalnie dni wiele naszych zwierzaków cierpi prawdziwe katusze. Podczas gdy my sami podejmujemy decyzje czy jeść lody, pić napoje chłodzące, czy moczyć się w jeziorach i morzu dla ochłody nasze psy są całkowicie zdane na nas i to jak o nie zadbamy. Jest kilka rzeczy, o których warto pomyśleć i jakie możemy zrobić aby nieco złagodzić dyskomfort zwierzęcia.

  1. Pamiętać o tym, że pies nie chłodzi swojego organizmu pocąc się ponieważ jego skóra jest pozbawiona gruczołów potowych. Pies reguluje temperaturę ciała oddechem i w czasie upałów intensywnie ziaje. Jeżeli więc pies musi nosić kaganiec powinien być on wystarczająco obszerny aby pies mógł swobodnie otwierać w nim pysk.
  2. Zadbać o sierść zwierzęcia. Psy długowłose szczególnie te z obfitym podszerstkiem są stosunkowo dobrze chronione zarówno przed zimnem jak i gorącem. Jest jednak jeden warunek – odpowiednia pielęgnacja polegająca na dokładnym rozczesywaniu psa i wyczesaniu nadmiaru podszerstka. Jeśli tego nie zrobimy podszerstek zacznie się zbijać tworząc kołtuny a te blokują dostęp powietrza i powodują odparzenia. Takim psom można skrócić nieco włos ale absolutnie nie należy ich golić bardzo krótko gdyż w ten sposób pozbawiamy psa naturalnej bariery ochronnej przed słońcem i wysoką temperaturą.
  3. Na spacery warto zabierać specjalną butelkę z miseczką na wodę dla pupila. Pies gdy ziaje wraz z oddechem i wydychaną parą wodną traci z organizmu wodę i musi ją uzupełniać.
  4. Zadbać o chłodne przyjemne posłanie – taka rolę latem pełni mata chłodząca dla psa, która efektywnie odprowadza ciepło z ciała zwierzęcia przynosząc mu ulgę
  5. Wybierać zacienione miejsca na spacery, zadbajmy też o kawałek zadaszenia na psim wybiegu aby nie skazywać psa na przymusowe przebywanie na słońcu.
  6. Jeżeli pies lubi się kapać w jeziorze pozwólmy mu na to. W przypadku psów obficie owłosionych trzeba po każdej kąpieli starannie wytrzeć psa chłonnym ręcznikiem a jeżeli to możliwe wysuszyć suszarką z chłodnym nawiewem powietrza. Psy, które mają nieograniczony dostęp do zbiorników wodnych i ich sierść przez kilka godzin pozostaje mokra bardzo szybko zaczynają wydzielać silny, nieprzyjemny zapach co jest spowodowane rozwojem bakterii bytujących w ciepłym i wilgotnym środowisku. Po kąpieli należy więc dopilnować aby psia sierść szybko wyschła.
  7. Pomyśleć o zabawkach i przysmakach, które można mrozić. Można podać psu do ogryzania zamrożoną surową kość z resztkami mięska, tak dużą aby pies nie był w stanie jej pogryźć i zjeść . Przydatne są także zabawki chłodzące dla psów, które można napełnić wodą i zamrozić.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie