Które gałązki są bezpieczne dla papug?

Świeże gałązki drzew są niezbędne w każdej papuziej klatce. Spełniają wiele przydatnych funkcji i po prostu uprzyjemniają życie naszym skrzydlatym przyjaciołom. Warto jednak wiedzieć, że nie każde gałązki można użyć, bo niektóre mogą ptakom zaszkodzić.

Po co świeże gałązki w klatce?  

Naturalne gałązki przydają się do zrobienia żerdzi, czyli idealnego miejsca do odpoczynku, zabawy i jedzenia. Świeże gałązki imitują  naturalne środowisko życia papug i dzięki temu zapewniają im komfort i lepsze warunki bytowe.

Oto najważniejsze zalety używania naturalnych żerdzi:

  • ptaki mogą na nich siedzieć, obgryzać korę i ścierać pazurki
  • świeże gałązki chronią łapki papug przed odciskami i odkształcaniem
  • szorstka kora ułatwia chwyt i utrzymywanie pozycji
  • gałązki tworzą naturalne zabawki - można z nich upleść np. huśtawki, które papugi uwielbiają
  • są naturalnym źródłem witamin i mikroelementów

Naturalne gałązki powinny znaleźć się w każdej papuziej klatce i należy pamiętać, by regularnie wymieniać je na świeże.

Jakie gałązki wybrać? 

W zasadzie więle drzew rosnących w Polsce nadaje się dla papug. Warto jednak wybierać te, które rosną z dala o ruchliwych ulic czy opryskiwanych pól i sadów. Chodzi o to, by nie były skażone toksycznymi substancjami, które mogłby papugom zaszkodzić.

Najbardziej popularne są gałązki brzozy, wierzby i jabłoni, a także leszczyny, lipy czy topoli. Są miękkie i można z nich upleść np. naturalne huśtawki. Poza tym po wstawieniu do wody – nawet zimą - wypuszczają liście, które ptak może ogryzać. Będzie to dla niego bardzo dobre urozmaicenie codziennej diety.

Na żerdzie najlepsze są gałęzie o średnicy 1,5 – 2,5 centymetrów. Nie muszą być równe, a wręcz dobrze, jeśli mają rozgałęzienia i różne kształty.

Naturalne żerdzie można też powiesić w różnych miejscach pokoju, po którym nasz skrzydlaty przyjaciel lata. Dzięki temu jest szansa, że ptak zostawi w spokoju meble, książki czy inne domowe przedmioty.

Polecane

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.