Papuga na chwilę, czyli kilka słów o wypożyczaniu ptaków

To może brzmieć jak kiepski żart, ale faktem jest, że w naszym kraju kwitnie rynek usług polegających na wypożyczaniu papug. Miłośnicy tych ptaków mogą być oburzeni, jednak cała sprawa wymaga szerszego omówienia. Otóż wypożyczanie papug w celach komercyjnych jest bardzo ściśle kontrolowane przez właścicieli ptaków, którzy mogą dzięki temu całkiem nieźle zarobić na rozwój hodowli. Na czym to dokładnie polega?

Kto i po co wypożycza papugi?

Papugi to bardzo efektowne ptaki, które kojarzą się z egzotyką, pięknem i pirackimi klimatami. Nic więc dziwnego, że są bardzo chętnie wypożyczane przede wszystkim do sesji zdjęciowych. Nie tylko modowych, ale także tematycznych. Wiele gwiazd ma w swojej kolekcji zdjęcia z wypożyczoną papugą.

Ponadto ptaki wypożycza się do kręcenia filmów. Przodują w tym twórcy teledysków i seriali, ale papugi regularnie pojawiają się także na planach produkcji pełnometrażowych. Po prostu – scenariusz wymaga, aby bohaterowi na ramieniu usiadła papuga. Producent kontaktuje się więc z najbliższym centrum ptaków egzotycznych i za odpowiednią cenę może sobie wypożyczyć takiego „aktora”.

Papugi regularnie pojawiają się także w programach telewizyjnych. Wystarczy przytoczyć produkcje podróżnicze czy czysto rozrywkowe – plan mający przedstawiać bezludną wyspę nie będzie przecież kompletny bez egzotycznego ptaka.

Ponadto ptaki wypożycza się na imprezy tematyczne, najczęściej firmowe. Jeśli zabawa ma się odbyć w klimacie „Piratów z Karaibów”, to papuga jest obowiązkowa. Często ptaki goszczą także na imprezach dla dzieci, na przykład w przedszkolach.

Skąd można wypożyczyć papugę?

Taką usługę oferują przede wszystkim centra ptaków egzotycznych, które działają głównie w dużych miastach. Prywatni właściciele rzadko decydują się na wypożyczanie swoich podopiecznych, nie tylko z powodów moralnych (wykorzystywanie zwierzęcia do celów zarobkowych), ale także praktycznych. Po prostu – papuga, która ma wziąć udział w komercyjnym projekcie musi być do tego odpowiednio przygotowana.

Najważniejsze jest to, aby właściciel papugi posiadał zezwolenie na wykorzystywanie zwierzą do celów widowiskowych i filmowych. Wymagane jest zaświadczenie o tym, że ptak jest pod stałą opieką weterynaryjną.

Oczywiście papuga, która ma wziąć udział w projekcie, musi być towarzyska i oswojona. Wykluczone są ptaki płochliwe, zbyt mocno związane z właścicielem i nieufne wobec ludzi. Taka papuga w sytuacji stresowej mogłaby być niebezpieczna dla modeli, aktorów i reszty ekipy.

Wypożyczonej papudze przez cały czas musi towarzyszyć jej opiekun. Warunki panujące na planie muszą gwarantować zwierzęciu pełne bezpieczeństwo i nie narażać go na zbyt duży stres. W ramach usługi wypożyczenia właściciel zapewnia także klatkę, stojak i pełne wyposażenie niezbędne papudze.

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.