Papugo, pora na lekcję! Nauka mówienia w 6 krokach

Antoni Kwapisz
04.05.2016

Każdy słyszał o gadających papugach, wielu miało również okazję ich posłuchać. To prawda, papugi mogą nauczyć się mówić, choć w rzeczywistości jest to po prostu naśladownictwo. Jak zwał, tak zwał – brzmi sympatycznie. Na naukę mówienia podatne są praktycznie wszystkie gatunki papug (włącznie z nimfami). Jeśli więc chcesz przekonać swojego ptasiego pupila do gadania, stosuj się do naszych rad. Oto 6 z nich.

  1. Nie tak szybko – z nauką mówienia warto poczekać, aż papuga w 100% zaaklimatyzuje się w domu. Daj jej trochę czasu, zdobądź jej zaufanie, doprowadź do sytuacji, w której ptak będzie jadł ziarna z Twojej ręki. To bardzo pomoże na późniejszym etapie nauki.
  2. Konsekwencja – jeśli podejmujesz decyzję o tym, że zamierzasz nauczyć papugę mówienia, wybierz stałą porę lekcji. Muszą się one odbywać codziennie, najlepiej o tej samej godzinie, nawet jeśli ptak nieszczególnie ma na to ochotę. Konsekwencja i powtarzalność pewnych schematów przynosi najlepsze efekty.
  3. Cierpliwość – nauka mówienia będzie żmudna i długotrwała, choć oczywiście wiele zależy od predyspozycji konkretnego ptaka. Przygotuj się jednak na to, że codziennie będziesz powtarzać te same słówka, nawet przez kilkadziesiąt minut. Ważne jest, aby wypowiadane przez Ciebie słowa zawsze brzmiały tak samo. Dbaj o przesadne akcentowanie, używaj takiego samego tembru głosu.
  4. Nagradzaj – każdą próbę wypowiedzenia słowa trzeba nagrodzić. Dlatego jak wspomnieliśmy – optymalna nauka polega na tym, aby ptak chętnie jadł z ręki właściciela i naprawdę czuł, że jest to nagroda za jego starania.
  5. Nic na siłę – jeśli zauważysz, że ptak nie może się skupić, biega po klatce, bawi się, ale za nic nie chce zwracać uwagi na Twoje starania, odpuść i przerwij lekcję. To nic nie da. Papuga sama musi mieć ochotę na naukę i traktować ją jako zabawę.
  6. Ciesz się z każdych postępów – papugi są bardzo inteligentne i szybko wyczuwają nastroje właściciela. Jeśli ptak zauważy, że jego starania i pierwsze nieudolne próby naśladowania głosu człowieka są przez Ciebie pochwalane, że kończą się Twoją pozytywną reakcją i wręczeniem nagrody, to z pewnością będzie chciał tak postępować częściej. Nauka mówienia zawsze opiera się na pozytywnym przekazie – karcenie nic nie da.

Pamiętaj, że nawet mimo Twoich starań może dojść do sytuacji, w której papuga za nic w świecie nie nauczy się mówić, czy raczej naśladować Twojej mowy. Trudno, widocznie tak już musi być. Mówienie nie jest dla papugi czymś naturalnym i absolutnie nie należy ptaka do tego zmuszać za wszelką cenę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie